Internet bez P2P traci na atrakcyjności

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę D-Link w ramach cyklu D-Link Technology Trend, użytkownicy przy doborze łącza internetowego kierują się m.in. możliwością pobierania z Sieci nieautoryzowanych kopii plików. "Gdyby badani zostali pozbawieni tej możliwości, 10% z nich zdecydowałaby się na tańsze rozwiązanie o gorszej przepustowości, a 6% kompletnie zrezygnowałaby z utrzymywania łącza" - ogłosiła firma podczas V Forum usług szerokopasmowych, organizowanego przez Computerworld.

"Uniemożliwienie ściągania darmowych plików oznaczałoby spadek atrakcyjności Internetu dla 37% respondentów. Tylko 31% uważa, iż Internet w takiej sytuacji nie straciłby na atrakcyjności" - donosi D-Link. Dla 27 % ankietowanych sieć WWW jest bowiem przede wszystkim źródłem darmowych plików multimedialnych.

Dane zebrane w raporcie spółki obrazują podejście polskich internautów do kwestii pobierania danych z Sieci za pośrednictwem aplikacji do wymiany plików. 23 procent ankietowanych użytkowników przyznaje, że pobiera nielicencjonowane materiały chronione prawem autorskim z Sieci. 36 procent badanych nie widzi w takim zachowaniu nic nagannego, zaś 44 % nie ma zdania w tej kwestii.

Proceder ten potępia 21 procent ankietowanych.

W ankiecie padło też pytanie o to, co powinny zrobić osoby, które już ściągnęły multimedia z Sieci. Czterech na dziesięciu użytkowników uważa, że w takich wypadkach nic nie trzeba robić, co dziesiąty sądzi, że wypada kupić legalny nośnik z filmem czy muzyką, a co dwudziesty uważa, że warto dokonać zakupu pod warunkiem, że zawartość pobranego materiału spełnia oczekiwania.

Więcej informacji: D-Link Technology Trend

Ściąganie bezkarne?

Internauci pobierają pliki z Sieci, gdyż czują się bezkarnie - wskazują wyniki innego badania, przeprowadzonego tym razem przez firmę Entertainment Media Research. Wynika z nich, że dwie trzecie respondentów zaprzestałoby ściągania pirackich kopii gdyby prawdopodobieństwo złapania na gorącym uczynku było znacznie wyższe. Innym czynnikiem motywującym do zaprzestania tego procederu mogą stać się ostrzeżenia wysyłane przez dostawców usług internetowych.

W tym kontekście potencjalna groźba odcinania piratów-recydywistów od sieci może okazać się bardzo skuteczna.