Internet bez P2P

Jeden z brytyjskich dostawców usług internetowych, firma PlusNet, zaoferowała swoim klientom wyjątkowo tani, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Klienci firmy nie będą jednak mogli korzystać z serwisów peer-to-peer, takich jak KaZaA czy Morpheus.

Brytyjski ISP PlusNet zaoferował swoim klientom wyjątkowo tani, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Do oferty wprowadzono jednak poważne ograniczenie - klienci firmy nie będą mogli korzystać z serwisów peer-to-peer, takich jak KaZaA czy Morpheus. Abonenci PlusNet za korzystanie z dostępu do Internetu za pośrednictwem sieci ADSL (zapewniającej transfer na poziomie 512 kb/s) zapłacą miesięcznie równowartość 120 zł - co, jak na brytyjskie realia, jest wyjątkowo atrakcyjną ofertą. U innych tamtejszych ISP za podobną usługę zapłacić trzeba przynajmniej o 30% więcej.

PlusNet wprowadził jednak do oferty dość radykalne ograniczenie - osoby, które zdecydują się na korzystanie z niej, nie będą mogły korzystać z serwisów peer-to-peer, umożliwiających "dzielenie się" plikami z innymi internautami - takich jak np. Grokster, WinMX czy KaZaA. Przedstawiciele firmy twierdzą, że to właśnie ta decyzja pozwoliła na radykalne obniżenie kosztów szerokopasmowego dostępu - zablokowanie dostępu do sieci P2P powinno bowiem znacznie zredukować obciążenie łączy sieciowych. Wprowadzenie podobnych usług do swojej oferty rozważają podobno również inni europejscy dostawcy usług internetowych.