Internet Explorer coraz popularniejszy w Polsce

Udział Internet Explorera w światowym rynku przeglądarek osiągnął historyczny wynik - jak wynika z danych zebranych przez Net Applications z programu Microsoftu po raz pierwszy od ponad dekady korzysta mniej niż 60 procent internautów. Niezależnie od tego IE cieszy się coraz większą popularnością w Polsce - przekonuje producent.

Wg Net Applications udział IE w rynku wynosi 59,95 %. Ostatni raz tak niskim rezultatem Internet Explorer wykazał się ponad dziesięć lat temu, gdy czwarta wersja programu prześcignęła Netscape Navigatora. Wtedy jednak przeglądarka Microsoftu była w trakcie swojej drogi na szczyt popularności, który osiągnęła w 2003 r. (95 %!).

IE na świecie spada...

Dane Net Applications nie odbiegają zbytnio od wyników prezentowanych przez inną spółkę analityczną - Stat Counter. Firma przypisuje Internet Explorerowi 56,55-procentowy udział w rynku.

W opozycji do tych statystyk stoją natomiast rezultaty badania firmy Nielsen, wg której aplikacja Microsoftu wciąż cieszy się udziałem na poziomie 70 proc.

Bez względu na różnice w wynikach poszczególne firmy analityczne są zgodne co do jednego - coraz więcej użytkowników porzuca Internet Explorera na rzecz przeglądarek alternatywnych.

Statystyki prezentowane powyżej to dane globalne, prezentujący ogólny trend w popularności aplikacji do przeglądania Sieci - pierwszy jest IE, drugi Firefox, trzeci Chrome, czwarte Safari, piąta Opera itd.

Dane te mają się nijak do statystyk zbieranych w Polsce a prezentowanych systematycznie na stronie ranking.pl. Zgodnie z nimi Firefox już dawno zyskał 50-procentowy udział w polskim rynku przeglądarek, IE balansuje na granicy 30 proc., a trzecią siłą jest Opera.

Ale w Polsce rośnie...

Zdaniem Microsoftu w Polsce pozycja Internet Explorera w ostatnim czasie uległa znaczącej poprawie. Producent twierdzi, że do programu przekonały Polaków wyniki testów bezpieczeństwa pracowni NSS Labs (spółka badała jakość mechanizmów zabezpieczających przeglądarki przed potencjalnie groźnymi witrynami).

Przypomnijmy - IE8 w testach okazał się najlepszy (po raz kolejny), o czym świadczyć miało tempo, w jakim blokował nowo wykrywane w Sieci groźne strony i ile zajmowała jego producentowi aktualizacja czarnej listy niebezpiecznych witryn.

Microsoft w komunikacie prasowym rozesłanym do mediów 4 maja przekonywał, że IE8 od dwóch tygodni (a więc w okresie 21.04 - 4.05) zanotował wzrost o 2,65 %.

"Cieszymy się, że Polacy tak entuzjastycznie przyjęli wyniki raportu NSS LAB (...) Przy różnicach czasu ładowania poszczególnych strony dochodzących do części sekundy już nie szybkość - bo takie różnice maja znaczenie w Formule 1 - a bezpieczeństwo jest najistotniejszym czynnikiem opisującym jakość przeglądarki i komfort surfowania" - powiedział Patryk Góralowski z polskiego biura Microsoft.

Niestety firma nie podała, z jakich narzędzi skorzystano do zmierzenia tych wartości. Biorąc pod uwagę dane prezentowane w ranking.pl można zauważyć, że IE8 co prawda zanotował wzrost, ale niższy (niecałe 2 %) i bardziej rozciągnięty w czasie (miesiąc, a nie dwa tygodnie).

Komentarz redakcji

Nie wiadomo, jaki faktyczny wpływ na wzrost popularności IE8 miała promocja wyników testu NSS Labs - zresztą uważanego za mało wiarygodny przez producentów konkurencyjnych przeglądarek.

Nie zapominajmy bowiem, że w ostatnim czasie Microsoft prowadzi też akcje marketingowe, obejmujące m.in. reklamę internetową oraz kampanię billboardową, zachęcające do korzystania z IE8.

Komentarz Microsoftu

Wszystko wskazuje na to, że pierwotnie rozesłana przez koncern informacja prasowa zawierała błąd. Wzrost udziałów 2,65 % w ostatnich tygodniach nie dotyczył bowiem tylko Internet Explorera 8 ale całej grupy IE.

Zweryfikowaliśmy to prosząc o komentarz przedstawicieli Microsoftu. Patryk Góralowski, który nam go udzielił, powiedział bowiem, że dane dotyczące wzrostu nieco się zmieniły: "Dziś możemy mówić już o wzroście 3,29 procenta dla całego udziału rynkowego przeglądarki Internet Explorer" - mówi nasz rozmówca.

"Dane podane przez nas w komunikacie - także te dzisiejsze - odnoszą się do raportu przygotowywanego przez Ranking.pl. W naszej opinii jest to zestawienie najlepiej - dzięki zastosowanej procedurze - obrazujące sytuację na polskim rynku internetowym. Po raz pierwszy wzrost został zanotowany 5 kwietnia - stąd łączymy go z opublikowanym raportem NSS Lab" - kontynuuje Góralowski.

Co ciekawe - IE poprawił swoją pozycję kosztem Firefoksa - rezultaty trzeciej pod względem popularności Opery i czwartego Chrome pozostawały w ostatnich tygodniach na stabilnym poziomie.

Warto dodać, że Internet Explorer 8 po raz pierwszy od swojej premiery "pobił" pozostałe wersje, plasując się na pierwszym miejscu wśród przeglądarek IE - dodaje przedstawiciel Microsoftu. "Na pewno nie bez znaczenia jest także prowadzona w tej chwili kampania informacyjna www.ie8surfujbezpiecznie.pl dotycząca przeglądarki IE 8.0, w której mówimy właśnie o wynikach tego badania."

Co do rankingu Net Applications wymienionego na wstępie tekstu Patryk Góralowski niestety jeszcze nie mógł skomentować jego wyników.

Aktualizacja: 05 maja 2010 19:04

Treść artykułu została zaktualizowana o komentarz Patryka Góralowskiego z Microsoftu. Skorygowaliśmy też niektóre wcześniej zawarte w tekście informacje.