Internet Explorer 9 dorówna wydajnością konkurencji?

Chociaż prace nad dziewiątą wersją przeglądarki internetowej Microsoftu trwają zaledwie od kilku tygodni, producent przekonuje, że już udało się osiągnąć znaczące postępy. Polegają one na poprawie wydajności w zakresie przetwarzania JavaScriptu, która - choć nadal niższa niż u rywali spod znaku Mozilli czy Google - uległa znacznej poprawie w zestawieniu z Internet Explorerem 8.

Deklaracje te padły z ust Stevena Sinofsky'ego, szefa działu Windows i Windows Live w Microsofcie, w trakcie konferencji Professional Developers Conference. Sinofsky powiedział: "Wiemy, że mamy dużo do zrobienia w niektórych kwestiach związanych z wydajnością", ale podkreślił że wyniki uzyskiwane przez Internet Explorera 9 w testach mogą napawać optymizmem. Sinofsky zaprezentował wykres, z którego wynikało, że przynajmniej pod względem obsługi JavaScriptu IE9 radzi sobie znacznie lepiej od poprzednika - prawie tak dobrze jak przeglądarki konkurencyjne.

Sinofsky zapowiedział też większą zgodność nowej przeglądarki ze standardami sieciowymi: "Musimy lepiej popracować w kwestii Acid3". Przedstawiciel Microsoftu zadeklarował, że do IE9 zostały już wprowadzone pewne poprawki, dzięki którym aplikacja uzyskuje lepsze rezultaty w teście Acid3 (chociaż trzeba dodać że i tak pozostawiają one wiele do życzenia). Wg Sinofsky'ego wynik Internet Explorera 9 w Acidzie wynosi 32, podczas gdy "ósemka" doczołgała się zaledwie do wartości 20.

Dane te jednak trudno zweryfikować - producent nie udostępnił żadnej wersji przeglądarki, którą można przetestować (chociaż przed sympozjum PDC pojawiały się doniesienia, że nastąpi to w trakcie konferencji).

Przeglądarka będzie też obsługiwać sprzętowe wsparcie renderowania stron (w procesie tym IE wykorzysta kartę graficzną) oraz zaokrąglone narożniki.

Z bloga zespołu pracującego nad Internet Explorerem wynika, że prace nad nową wersją programu ruszyły niedawno. Na razie wpis poświęcony IE9 nie obfituje w większą ilość szczegółów dotyczących przeglądarki. Plan rozwoju Internet Explorera 9 nie został ujawniony. Nie wiadomo więc, ile potrwają prace nad programem, ani też kiedy zostanie publicznie udostępnione jego pierwsze testowe wydanie.

Kulejąca wydajność

We wszystkich testach wydajności przeprowadzonych przez redakcję PC World przeglądarka Internet Explorer 8 zajmowała ostatnie miejsce. W benchmarku SunSpider, mierzącym wydajność przetwarzania JavaScript program Microsoftu uzyskał wynik 4511 ms, wypadając prawie 10-krotnie gorzej niż zwycięski w tym teście Chrome (495 ms). W kompleksowym teście Futuremark Peacekeeper nie wypadł lepiej, uzyskując 819 punktów, podczas gdy liderzy - Chrome i Safari - przekroczyli 4 tys. punktów. Zgodność ze standardami webowymi jest wręcz nieporównywalna - Chrome, Opera i Safari uzyskały wynik 100/100 a Firefox - 93/100.