Internet Explorer 8 najczęściej używaną przeglądarką

Statystyki udostępnione przez firmę analityczną Net Applications pokazują, że w styczniu 2010 r. internauci najczęściej korzystali z Internet Explorera 8.

Według Net Applications w styczniu 2010 r. udziały w rynku najnowszej przeglądarki Microsoftu wyniosły 22,37%. Drugie miejsce przypadło IE 6 (20,00%), na trzecim znalazł się Firefox 3.5 z udziałem 17,08%. Najnowsza wersja Firefoksa 3,6 w okresie objętym badaniem była na rynku zaledwie 10 dni. To pozwoliło jej zdobyć udziały w rynku na poziomie powyżej 1%.

W statystykach Net Applications w ujęciu globalnym (pod uwagę brane są wszystkie wersje danej aplikacji) za styczeń 2010 r. pierwsze miejsce zajmuje Internet Explorer z udziałem 62,12%, drugie miejsce na liście najczęściej używanych przeglądarek zajął Firefox z udziałem 24.43%, natomiast trzecie miejsce przypadło Chrome'owi Google'a 5,22%.

Chrome to przeglądarka, która w ubiegłym miesiącu najbardziej zyskała na popularności - jej udział wzrósł o 0,6%. W tym samym czasie Internet Explorer i Firefox odnotowały spadki udziałów. Drugą przeglądarką, która może się pochwalić wzrostem w pierwszym miesiącu 2010 r. jest Safari Apple'a.

Przyczyny sukcesu IE8

W zajęciu pierwszego miejsca przez Internet Explorera 8, co nastąpiło w 10 miesięcy od jego premiery, pomogły informacje na temat luk w zabezpieczeniach Internet Explorera 6. Poprzednia wersja przeglądarki Microsoftu stała się niechlubnym bohaterem afery z atakiem na serwery Google'a i innych firm, przeprowadzone w grudniu 2009 r. Były one możliwe dzięki niezałatanej luce bezpieczeństwa w przeglądarce Microsoftu.

Choć lukę szybko załatano, Microsoft radził, by zmienić przeglądarkę na IE8. Jeszcze dalej poszły rządy Niemiec i Francji, które zachęcały do zastąpienia Internet Explorera przeglądarką innego producenta.