Internet Explorer 7 bezpieczniejszy?

Dzięki temu, że nadchodząca wersja Internet Explorera będzie domyślnie działać z niższymi niż dotychczas uprawnieniami, przeglądanie Internetu ma być bezpieczniejsze. Pojawią się także nowe funkcjonalności, które ułatwią użytkownikom odróżnienie sfałszowanych witryn i adresów od witryn (adresów) prawdziwych.

Wiadomo już, że największa ilość nowinek będzie dostępna na zakładce "Zabezpieczenia" opcji Internet Explorera. Obniżenie domyślnych uprawnień pozwoli zapobiec niekontrolowanemu wykorzystywaniu dziur w przeglądarce, a nowe cechy mają dać użytkownikom lepszą ochronę przed spoofingiem i phishingiem.

Nowy MSIE będzie ponadto obsługiwał kanały RSS, przeszukiwanie Internetu za pomocą dowolnej (wybranej) wyszukiwarki oraz IDN (międzynarodowe znaki diakrytyczne w adresach). Niewykluczone, że przeglądarka zostanie zintegrowana z oprogramowaniem wykrywającym spyware - również autorstwa Microsoftu.

Nie wiadomo jednak, czy zapowiedzi dotyczące usprawnień nowej przeglądarki w jakikolwiek sposób zmienią trendy na rynku. Wygląda bowiem na to, że z każdym miesiącem Internet Explorer traci coraz bardziej na rzecz Firefoksa.

Aktualizacja: 10 czerwca 2005 17:58

Jak pisze Rob Franco w blogu IE7, nowa funkcjonalność polegająca na obniżeniu uprawnień Internet Explorera 7 podczas surfowania w Internecie dostępna będzie tylko i wyłącznie w Longhornie. Ponadto zmniejszenie uprawnień nie oznacza automatycznego łatania błędów, lecz co najwyżej ograniczenie problemów związanych z wykorzystywaniem dziur przez złośliwców.

W dalszej części tekstu Franco podkreśla także, że nie należy łączyć dostępnej w Windows 2003 Server opcji Enhanced Security Configuration z obniżaniem uprawnień w IE7 - to ostatnie bowiem nie wpłynie na ustawienia dotyczące ActiveX i innych języków skryptowych.