Internet Explorer 7.0 - pierwsze konkrety

Presja konkurentów

"Naturalną koleją rzeczy jest wprowadzanie w przeglądarkach nowości funkcjonalnych, które mają na celu zwiększenie możliwości i przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Często też usprawnienia to po prostu naprawa dotychczasowych 'niedociągnięć'. (...) Microsoft czuje z pewnością rosnącą konkurencję ze strony przeglądarek alternatywnych. Jak wiemy, sporo było uwag odnośnie obecnie funkcjonującej wersji 6.x. Dotyczyły one szczególnie kwestii związanych z bezpieczeństwem. Wersja IE 7.0 ma pod tym względem być wyjątkowo dopracowana." - powiedziała nam Karolina Burzyńska, specjalistka ds. Public Relations w firmie Gemius, zapytana przy okazji pierwszych zapowiedzi IE 7 o to, czy wprowadzenie na rynek kolejnej wersji Internet Explorera spowodowane jest normalnym 'cyklem produkcyjnym' Microsoftu, czy raczej presją ze strony konkurentów.

IE 7 - różne wersje

Jak pisaliśmy w tekście "Internet Explorer 7 - nie tylko dla XP SP2" nowa przeglądarka będzie dostępna dla użytkowników systemów Windows XP Service Pack 2, Windows Server 2003 Service Pack 1 oraz Windows XP Professional x64. Co do innych platform systemowych nie ma jeszcze oficjalnych informacji.

Nie należy się jednak spodziewać, że samodzielna wersja nowego Internet Explorera będzie identyczna z wersją dla systemu Longhorn. Przeglądarka, która zostanie dołączona do nowego systemu operacyjnego będzie posiadała zaawansowane możliwości graficzne, inne unikalne funkcje i oczywiście będzie mogła korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, które dostarczy nam Microsoft wraz z premierą Longhorna. Poziom bezpieczeństwa będzie też na pewno wyższy niż w Windows XP SP2 + IE7 z powodu mechanizmów zabezpieczających wbudowanych w niższe warstwy systemu operacyjnego.