Internauci w czasie wielkiej żałoby

Wystarczy odwiedzić dowolny portal, by się dowiedzieć, gdzie można się spotkać na modliwie, czuwaniu, marszu czy jak dotrzeć w pobliże Bazyliki Świętego Piotra. Internet okazał się dobrym organizatorem. Medium łączącym ludzi w żałobie po Janie Pawle II.

Internauci w czasie wielkiej żałoby
Z cyberprzestrzeni do świata rzeczywistego

Jan Paweł II w styczniu 2003 roku w orędziu na Światowy Dzień Społecznego Przekazu napisał, że internet może otworzyć wspaniałe możliwości przed ewangelizacją. Udało się to, o czym mówił Papież w kontekście pierwszego kontaktu z Ewangelią ludzi niewierzących. Dzięki internetowi ludzie mogli przejść od wirtualnego świata cyberprzestrzeni do rzeczywistego świata społeczności chrześcijańskiej.

Internauci na forach umawiają się na wspólne akcje, jak marsz, który zainicjowali kibice w Krakowie. Na forum Onetu możemy wyczytać apel Kibice z całego kraju! Spotkajmy się jutro w Krakowie - można było przeczytać w przeddzień pogrzebu Papieża. O 18.00 w barwach klubowych kibice różnych drużyn przemaszerują wspólnie ulicami papieskiego miasta młodości.

Internauci się zwołują

Niekonwencjonalne akcje wywołane głębokim przeżywaniem śmierci Jana Pawła II, które wymagają współdziałania są inicjowane w internecie. Przez cały czwartek na forum Onet.pl można było śledzić wymianę informacji o marszach będących hołdem składanym Ojcu Świętemu. Polkowice, Rynek godzina 16.00. Każdy niech weźmie czerwona różę dla uczczenia Jana Pawła II. Kwiaty złożymy przy ołtarzu podczas przyjmowania Komunii Świętej. - pisze Polkowiczanin.

Wpisów są setki. Dziś o godzinie 20.00 we Wrocławiu na tyłach Hotelu Wrocław będzie spontaniczne czuwanie z gitarą, modlitwą... Zapraszamy serdecznie wszystkich. Skoro nie możemy czuwać w Rzymie, to trwajmy tutaj... (ubierzcie się ciepło) - prosi Sema.

Portale stanęły na wysokości zadania, jak zresztą wszystkie media, co podkreślają wszyscy przedstawiciele Kościoła. Gazeta.pl w obszernym boksie na stronie głównej udostępniła miejsce, gdzie zapisywane są kolejne inicjatywy. Wspólne msze, Światełko dla Ojca Świętego... Interia stworzyła sekcję "Komunikaty o akcjach papieskich". Znaleźć tam można dziesiątki informacji z różnych miast Polski. Internauci nawołują do akcji ustawiania świeczek wzdłuż ulic Jana Pawła II, do Białych Marszów, układania serca ze zniczy na rynku w Chełmnie ...

Tylko skuteczny pośrednik

Internet jest najbardziej aktualny, najszybszy w przekazywaniu informacji. I najlepszy do tworzenia społeczności, choćby zjednoczonej żalem po zmarłym. Ludzie, którzy dotąd często się nie znali inicjują akcję wirtualnie, by spotkać się razem w miejscu i o czasie opisanym w internecie.

Jego rola w wydarzeniach ostatnich dni jest drugoplanowa. To w końcu tylko nośnik informacji. Ale się sprawdził.