Internauci spytają premier odpowie

Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie premiera Donalda Tuska z blogerami, którego motywem przewodnim będzie debata o wolności polskiego internetu. Akcji pod hasłem "Zapytaj Premiera" poświęcona jest specjalna strona na Facebooku, a także tagi "zapytajpremiera" w mikroblogosferze.

Propozycja wprowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych czy nadawania Policji uprawnień bezpośredniego inwigilowania zawartości komputerów osobistych oraz inne próby zwiększania kontroli Państwa nad treściami internetu wzbudziły spore zaniepokojenie zarówno wśród firm, instytucji i organizacji związanych ze środowiskiem on-line jak i w szeregach samych internautów.

Burzliwe dyskusje w blogosferze, wyrażanie sprzeciwu wobec prowadzonej polityki rządowej w różnych faceebookowych fanklubach, dziesiątki krytycznych komentarzy pod adresem Kancelarii Premiera m. in. na Blipie i Facebooku (gdzie działają oficjalne profile szefa rządu) spowodowały, że Prezes Rady Ministrów postanowił osobiście spotkać się z internautami by jeszcze raz omówić newralgiczne kwestie legislacyjne.

List premiera do internautów

Moi Drodzy! Fakt, że tak wielu z Was zdecydowało się zabrać głos w sprawie ustawy wprowadzającej rejestr stron niedozwolonych to znak, że trzeba się spotkać i porozmawiać na ten temat.

Uważnie śledzę Wasze opinie, komentarze, pytania i wątpliwości. Zdecydowałem, że jeszcze raz przyjrzę się projektowanej ustawie. Intencją mojego rządu jest zapobieganie wykorzystywania Internetu do rozpowszechniania pornografii dziecięcej, oszustw finansowych czy nielegalnych gier hazardowych, a nie ograniczanie wolności w sieci. Spróbujmy to razem pogodzić. W związku z tym zapraszam Was do debaty, która odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Donald Tusk

Koordynacją działań związanych z organizacją spotkania zajmuje się Maciek Budzich, autor blogahttp://blog.mediafun.pl . Pod adresemhttp://ZapytajPremiera.pl działa strona na Facebooku, gdzie znaleźć można najbardziej aktualne informacje na temat debaty.

Internauci spytają premier odpowie
Jak przeczytać można na blogu Maćka w organizowanym spotkaniu z Premieram udział weźmie ok. 15 blogerów (zgłoszenia zainteresowanych osób dokonywać można na FB oraz blogu Mediafun), każdy internauta może jednak zadać pytanie za pośrednictwem m. in. Blipa, Twittera i Flakera (pytana należy oznaczyć tagiem "zapytajpremiera") oraz Facebooka, GoldenLine czy YouTube (w tym przypadku jako odpowiedź do poniższego filmu). Można też bezpośrednio pisać do autora bloga Mediafun i przedstawiać swoje propozycje tematów do debaty z Premierem. Wg zapowiedzi Maćka dostępna będzie również w internecie bezpośrednia relacja wideo z tego spotkania.

Malkontenci zadają pytanie "po co ta cała debata?" oraz zwracają uwagę, że deklaracja chęci spotkania ze strony Kancelarii Premiera może być jedynie elementem gry politycznej. Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że po raz pierwszy w historii polskiego internetu oraz różnorodnych działań rządowych - ktoś zauważył obecność użytkowników sieci i chce wysłuchać opinii osób najbardziej chyba zainteresowanych dalszym losem rozwoju wolnego internetu w Polsce. Szkoda takiej szansy nie wykorzystać.

Aktualizacja: 30 stycznia 2010 08:17

Nastąpiła "podmiana" strony głównej będącej centrum koordynacyjnym debaty "Zapytaj Premiera". W miejscu fanpage na Facebooku (która oczywiście nadal działa i na bieżąco informuje o akcji) powstała nowa, dedykowana witryna gdzie uporządkowano wszystkie najważniejsze wiadomości. Adres bez zmian - zapytajpremiera.pl.