Internauci! Uwaga na cyberchondrię!

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Derby, przeglądanie stron internetowych poświęconych medycynie może doprowadzić do stanu zwanego cyberchondrią.

Autorzy badania spędzili 18 miesięcy na przeglądaniu internetowych serwisów poświęconych medycynie, szukając w nich porad dotyczących zarówno prostych w leczeniu przeziębień, jak i skomplikowanych nowotworów. W toku badań wykryli oni na stronach wiele nieścisłości, które prowadzić mogą do błędnego zdiagnozowania symptomów pojawiającego się u człowieka schorzenia.

Jak twierdzi doktor Neil Coulson, który koordynował badanie, internauci korzystający z takich serwisów mogą często na własnej skórze doświadczyć skutków błędnej diagnozy zauważonych symptomów. Środowiska lekarskie wykorzystują już pojęcie zwane 'cyberchondrią', określające stan, w którym człowiek korzysta z Internetu w celu dokonania samodzielnej diagnozy choroby, prezentując ją szerszemu gronu ludzi.

Zdaniem Coulsona, podczas przeglądania zawartości internetowych serwisów poświęconych medycynie, warto zatem zwracać uwagę, kto jest ich autorem.