Interia wystartowała z telewizją internetową

Interia TV ma być telewizją internetową graną na żywo. Pomysł INTERIA.PL to połączenie przekazu wideo z narzędziami komunikacji internetowej portalu takimi jak czat oraz forum dyskusyjne.

Głównym założeniem emitowanych programów będzie interakcja z użytkownikami i widzami przy użyciu narzędzi komunikacyjnych. Ramówkę stanowią dwie godziny programów autorskich oraz teledyski.

Elementem wyróżniającym Interia TV mają być programy na żywo, prezentowane od wtorku do soboty, w godzinach 20.00 - 22.00 ze studia TV zbudowanego w siedzibie INTERIA.PL. Wieczorne pasmo nadawane na żywo, zostało podzielone na dwie części: od 20 do 21 internauci mogą oglądać informacyjno - lifestylowy program NetShow! a od 21 do 22 oparty na czacie z użytkownikami program Combat.

Uruchomienie Interia TV będzie przebiegać w dwóch etapach. Obecnie startuje etap pierwszy - pilotażowy. Drugi zaplanowano na jesień br. Według informacji prasowej INTERIA.PL, w drugim etapie ramówka ma być wzbogacona o nowe pozycje programowe.

Na pytania dotyczące telewizji odpowiada Marcin Jędrych, członek zarządu INTERIA.PL SA

Marcin Jędrych

Jak długo trwały przygotowania do uruchomienia telewizji?

Projekt tv.interia.pl został uruchomiony w niecałe 5 miesięcy.

Czy telewizja będzie pokazywała reklamy?

Na pewno będziemy wykorzystywać powierzchnię reklamową w ramach serwisu tv.interia.pl

Co będzie pokazywane poza pasmem w godzinach 20 - 22? Czy będzie coś poza teledyskami?

Zgodnie z informacją prasową, to co w tej chwili jest dostępne dla użytkowników, to wersja pilotażowa.

"Jesienna" wersja projektu tv.interia.pl zawierać będzie znacznie więcej elementów i pasm programowych niż jest to teraz, zamierzamy w ramówce umieścić kilka nowych interaktywnych programów. Oczywiście na tym etapie nie mogę zdradzić jakie konkretne pomysły przygotowujemy na jesień.

Jaka jest przewaga Interia TV nad obecnymi projektami TV w internecie takimi jak iTVP czy Lemon TV?

Podstawowym atutem tv.interia.pl są programy prowadzone na żywo, w których prowadzące wieczorny show bezpośrednio komunikują się użytkownikami korzystającymi z forum i czata. Umożliwiamy także przesyłanie życzeń i pozdrowień, które przez całą dobę emitowane są na stronie tv.interia.pl.

Zachęcamy również internetowych widzów do nadsyłania własnych multimedialnych produkcji, które będą emitowane w ramach obecnie realizowanych programach "Live".

Jak dużą część ramówki mają stanowić produkcje internautów?

Jednym z najważniejszych założeń tv.interia.pl jest interakcja i komunikacja z użytkownikami, zachęcenie i włączenie ich do współtworzenia naszego serwisu i programu, dlatego produkcje multimedialne - tak jak wspomniałem wcześniej - będą stanowić istotny element realizowanych przez tv.interia.pl programów.

Sprostowanie

Interia.pl nie jest pierwszą telewizją internetową graną na żywo. Z artykułu zostało usunięte słowo "pierwsza".

Stanowisko firmy INTERIA.PL

Kraków 21 lipca 2006 r.

Wyjaśnienie

W związku z opublikowaniem w serwisach PC World Komputer (http://www.pcworld.pl/news/95628.html) i Internet Standard (http://www.internetstandard.pl/news/95628.html) sprostowania do artykułu o projekcie TV.INTERIA.PL, które podważał prawdziwość sloganu "Pierwsza polska telewizja internetowa grana na żywo", INTERIA.PL wyjaśnia, że slogan TV.INTERIA.PL - "pierwsza polska telewizja internetowa grana na żywo" oznacza, że jest ona pierwszą telewizją INTERNETOWĄ, dedykowaną tylko do emisji w sieci WWW i w dodatku: "pierwszą GRANĄ na żywo", co oznacza, że jest grana w trybie regularnym na żywo.

INTERIA.PL ma więc pełne prawo do posługiwania się tym sloganem. Całkowicie odpowiada on prawdzie - TV.INTERIA.PL ma stałą ramówkę, nie ogranicza się do zwykłej transmisji sygnału do Internetu ani odtwarzania plików wideo na żądanie.

Warto zaznaczyć, że Internet Standard, który zamieścił krzywdzące dla INTERIA.PL sprostowanie podaje, że telewizja w internecie może istnieć na kilka sposobów: jako wariant klasycznego nadawcy znanego z tradycyjnej telewizji - czyli telewizja z ramówką i ciągłym nadawaniem. Kolejnym sposobem jest Video on Demand, "telewizja na żądanie", gdzie użytkownik decyduje co i kiedy będzie oglądał. Możliwe są też odmiany oparte na IPTV (Internet Protocol TV) pozwalające użytkownikom nagrywać pewne programy i programować ramówkę.

Jak widać, wedle opinii Internet Standard trudno określić, gdzie zaczyna się internetowa telewizja, a gdzie mamy do czynienia z serwisem oferującym wideo. Szukanie odpowiedzi na pytanie o to, która telewizja nadawana w Internecie była pierwsza sprowadza się do głębszej analizy sformułowania "telewizja internetowa". Uzupełniając dane z artykułu internetstandard.pl - można przyjąć, że w skali polskiego Internetu wyróżniamy pięć typów "telewizji internetowych":

* tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swój program nadawany metodami tradycyjnymi również poprzez Internet (m.in. TV TOYA, iTV, TVN GRA, TV PODRÓŻE)

* tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swoje programy telewizyjne na żądanie użytkownika poprzez Internet (m.in. TVN24, iTVP)

* stacje telewizyjne przygotowujące specjalne materiały dostępne tylko poprzez Internet i do obejrzenia na żądanie użytkownika (LEMON TV, GAME TV)

* stacje okazjonalnie nadające transmisje na żywo za pomocą strumienia w Internecie dostępnego z poziomu witryny lub portal (m.in. Rozmowy w Onet.pl, STUDIO INTERIA.PL, TV-Net, )

* stacje telewizyjne działające wyłącznie w Internecie (TVFLY, TV.INTERIA.PL)

Oddzielmy spośród wyżej wymienionych telewizje, które są retransmitowane lub transmitowane równolegle w Internecie, a ich pierwotna emisja odbywa się w ramach tradycyjnego sygnału odbieranego drogą naziemną, satelitarną lub kablową - czyli stacje, które nie są dedykowane tylko i wyłącznie do Internetu, a więc i nie są telewizjami stricte internetowymi. Jako kryterium przyjmijmy jurysdykcję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pod której kontrolę spośród wcześniej wymienionych NIE podlegają tylko:

* stacje telewizyjne przygotowujące specjalne materiały dostępne tylko poprzez Internet i do obejrzenia na żądanie użytkownika (LEMON TV, GAME TV)

* stacje okazjonalnie nadające transmisje na żywo za pomocą strumienia w Internecie dostępnego z poziomu witryny lub portal (m.in. Rozmowy w Onet.pl, TV-Net, STUDIO INTERIA.PL)

* stacje telewizyjne działające wyłącznie w Internecie (TVFLY, TV.INTERIA.PL)

Mając na uwadze powyższe dane i w nawiązaniu do definicji "telewizji" - obecnie w skali polskiego Internetu jedyną telewizją, która jest "grana na żywo" regularnie i w czasie 24h/dobę z programem typu "live" i regularną ramówką - jest TV.INTERIA.PL , TVFLY nie gra programów "na żywo", tylko klipy odtwarzane z automatu.

Mamy nadzieję, że zarówno redakcje, które zamieściły sprostowanie jak i inne media uwzględnią przedstawione powyżej fakty w publikowanych artykułach i wyprowadzą z błędu swoich czytelników oraz internautów.

Co to jest telewizja internetowa? Odpowiada specjalista Andrzej Szewczyk

Definicja telewizji internetowej jeszcze przez czas jakiś będzie budzić kontrowersje. Potrzeba wyjaśnienia tego stosunkowo młodego pojęcia jest naturalna. Myślę jednak, że dla znakomitej większości widzów zamknięta definicja będzie trudna, niewłaściwa i w gruncie rzeczy niepotrzebna.

Sądzę, że dla przeciętnego widza telewizja to usługa, którą otrzymuje po naciśnięciu czerwonego przycisku pilota. Dla mnie najbliższe jest określenie telewizji jako "metody przekazywania ruchomego obrazu oraz dźwięku na odległość". Telewizja internetowa zatem, to wykorzystanie w tym przekazie protokołów internetowych (IP).

Bardzo możliwy jest scenariusz, że termin "telewizja internetowa" wypadnie z użycia równie szybko, jak się pojawił. Sposób dostarczania sygnału jest dla przeciętnego widza, zagadnieniem zupełnie nieinteresującym. Wykonując połączenia telefonicznie rzadko się zastanawiam czy gdzieś po drodze do mojego rozmówcy - a jeżeli tak, to w którym miejscu - brzmienie mojego głosu zmieniane jest na zera i jedynki.

Właściwszym - niż sposób dostarczania - kryterium klasyfikującym telewizje jest ich program. Każdego dnia widzowie wielokrotnie dokonują wyboru treści. Zdecydowanie rzadziej mamy do czynienia z wyborem sposobu dostępu do niej - odpowiedniego urządzenia lub operatora: kablowego, satelitarnego, internetowego, a coraz częściej operatora usług triple play.

http://tv.interia.pl

Aktualizacja: 26 lipca 2006 13:39

Zamieszczamy stanowisko portalu INTERIA.PL w sprawie usunięcia z artykułu słowa "pierwsza". Jednocześnie informujemy, że jest to tylko i wyłącznie stanowisko firmy INTERIA.PL. Dokonana przez firmę klasyfikacja telewizji internetowych nie jest klasyfikacją obowiązującą.

Poprosiliśmy również Pana Andrzeja Szewczyka, specjalistę zajmującego się telewizją interaktywną, autora powstającej właśnie książki na ten temat, o odpowiedź na pytanie "Co to jest telewizja internetowa?"

Aktualizacja: 05 lipca 2006 15:35

Zamieściliśmy krótki wywiad z Marcinem Jędrychem, który jest odpowiedzialny za projekt Interia TV.