Interia.pl uruchomiła odpowiednik YouTube

Interia.pl uruchomiła serwis, w którym użytkownicy mogą umieszczać klipy wideo. Jest on częścią platformy społecznościowej Znajomi.

Serwis przypomina inne rozwiązania tego typu, oparte na YouTube - klipy pogrupowane są na kilka kategorii, oznaczone słowami kluczowymi ("tagami"), można je wklejać na własną stronę internetową, oceniać i komentować.

- Uruchomienie Video INTERIA.PL to nasza odpowiedź na potrzeby tych, którzy chcą na bieżąco śledzić, cieszące się dużym zainteresowaniem, filmowe nowinki krążące w sieci. Ogromna popularność zagranicznych serwisów udostępniających zasoby tego typu sprawiła, że postanowiliśmy zaoferować ich polski odpowiednik - mówi Marcin Hajek, szef serwisów

komunikacyjnych Interia.pl.

Należy dodać, że polskich społecznościowych serwisów wideo też jest kilka, np. Patrz.pl, Streemo.pl czy Wrzuta.pl.

Interia.pl uruchomiła odpowiednik YouTube

Na stronie głównej Video.Interia.pl - wyścigi maluch vs porsche, gorące dziewczyny, oraz bijatyka piłkarzy.

- Ciągle jestem zszokowany, że takie witryny jak YouTube czy polskie witryny wideo funkcjonują w tak swobodny sposób. Tak naprawdę tego typu witryny to nie jest "user generated content", ale raczej "user copied content" - mówił Jacek Pasławski, były prezes Interia.pl, w wywiadzie udzielonym Internet Standard. Tymczasem na łamach Video.Interia.pl można znaleźć wiele materiałów skopiowanych z innych źródeł (np. stacji telewizyjnych).

Portal zastrzega na swojej stronie internetowej "INTERIA.PL jako podmiot świadczący usługę hostingu wizytówek Użytkowników, blogów, galerii nie ponosi odpowiedzialności za ich zawartość.". Udostępnia także formularz, umożliwiający zgłoszenie naruszenia praw własności intelektualnej. Czy jednak takie kroki będą wystarczające, by na łamach serwisu nie pojawiły się materiały chronione prawem autorskim?

Również jeśli chodzi o kwestie techniczne, serwis jest podobny do konkurencji. Filmy są w formacie Adobe Flash. Do tej pory Interia.pl stosował format Windows Media.

By mieć możliwość dodawania i oceniania klipów w Video Interia.pl, należy posiadać konto w serwisie Znajomi.

W kategorii Społeczności badania Megapanel, serwisy społecznościowe Interia.pl znajdują się na czwartej pozycji. W lipcu miały 1,5 mln użytkowników i zasięg 12,31%.

http://video.interia.pl