Interaktywny - nie internetowy - Onet.pl

Łukasz Wejchert, prezes Onetu w rozmowie z Internet Standard uchyla rąbka tajemnicy: jak będzie się rozwijał i w co będzie inwestował portal. Jakie fundusze jest gotów przeznaczyć na inwestycje jeszcze w tym roku?

Ostatnio pojawiły się informacje, że Onet w ciągu roku chce przeznaczyć na inwestycje 100 mln zł.

W mediach czasami rodzą się dziwne komunikaty. Dziennikarka zadała pytanie, ile jesteśmy w stanie inwestować. Odpowiedziałem, że trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdy nie wiadomo, czy chodzi o inwestycje w nowe produkty czy akwizycje innych firm.

Na zadane pytanie, czy możemy zainwestować 100 mln zł, odpowiedź brzmi tak, możemy zainwestować, zresztą 200 mln zł też możemy. Podsumowując, mamy znaczący potencjał inwestycyjny, jednakże ostateczna wysokość inwestycji zależeć będzie głównie od naszej strategii inwestycyjnej.

Onet nie jest firmą zadłużoną wobec banków, generujemy od 3 lat pozytywny przepływ gotówki (cash flow), tym samym inwestujemy i będziemy inwestować w kolejne obszary nowych biznesów z zamiarem tworzenia trwałej wartości dla naszych akcjonariuszy. Mamy obecnie szeroką gamę pomysłów inwestycyjnych w różnej fazie realizacji, których nie chcemy jeszcze ujawniać.

Może Pan powiedzieć o obszarach inwestycyjnych.

Nie będę ukrywał, że bardzo interesuje nas telekomunikacja. Inwestujemy w szeroko rozumianą mutlimedializację portalu. Jeszcze dwa lata temu nie udawało się zbyt wielu treści oglądnąć przez modem, obecnie sytuacja za sprawą szybkich łączy bardzo szybko i pozytywnie się zmienia, co otwiera nam, naszym użytkownikom jak również naszym reklamodawcom szereg nowych możliwości.

Onet chce więc inwestować w rozwiązania dostępne internautom, którzy korzystają z dostępu do szybkiego internetu, których w tej chwili jest około 3 miliony.

Tak. Dla takich internautów nasze inwestycje będą bardzo interesujące. Nie jest wielką tajemnica, że tworzymy Onet pod komórki. Nasz serwer będzie rozpoznawał urządzenia i po wpisaniu www.onet.pl serwował odpowiednią pod dane urządzenie wersję portalu.

Czy Onet ma podpisane umowy z operatorami sieci komórkowych?

To będzie usługa dla abonentów dowolnej sieci. W przyszłości będziemy mieć wiele wersji Onet'u dla różnych platform przekazu, w tym telewizji.

Szykuje się interaktywny, nie internetowy Onet.

Tak. Inwestujemy w obszary, które są przyszłościowe.

Bardzo mnie interesuje czy Onet zdecyduje się kiedykolwiek na zagraniczną ekspansję.

Próbujemy być realistami. Polski rynek ma bardzo duży potencjał, dzieje się na prawdę dużo, walka jest trudna a sytuacja rynkowa zmienia się tak szybko, że brak czasu, by skupiać się jeszcze w tej chwili na zagranicznej ekspansji, dostarczenie najwyższej jakości usług oraz poszerzanie gamy produktów dla naszych polskich użytkowników to nasze główne priorytety.

Wywiad autoryzowany