Inteligo wchodzi do gry

Miesiąc po starcie trzeci internetowy bank – Inteligo, może pochwalić się, że już 7,5 tys. klientów otworzyło w nim swoje konta albo złożyło wnioski o ich założenie. Biznesplan zakłada uruchomienie w ciągu roku od rozpoczęcia działalności 100-120 tys. kont.

Miesiąc po starcie trzeci internetowy bank - Inteligo, może pochwalić się, że już 7,5 tys. klientów otworzyło w nim swoje konta albo złożyło wnioski o ich założenie. Biznesplan zakłada uruchomienie w ciągu roku od rozpoczęcia działalności 100-120 tys. kont.

W powstanie #Inteligo#, jego główny udziałowiec - #Bank Gesellschaft Berlin# zainwestował 30 mln zł i zamierza włożyć jeszcze więcej. Obecna kampania reklamowa, przede wszystkim na billboardach i w prasie, pochłonie łącznie 2,5 mln zł. Inwestycja BGB ma zwrócić się po ok. 3,5 roku.

Po miesiącu działalności szefów #Inteligo# zaskoczył fakt, iż większość wniosków o otworzenie kont złożyły nie osoby indywidualne, a jedno, lub kilkuosobowe firmy. Bank przygotował dla nich specjalną ofertę. Sama procedura założenia konta niewiele się różni - trzeba dodatkowo złożyć dokumenty firmy (nadany NIP i REGON), w zamian za to przedsiębiorstwa otrzymują m.in. możliwość łatwiejszego regulowania płatności, np. wobec ZUS. Z deklaracji banku wynika, że pomysł okazał się trafiony.

"W tej chwili nie oferujemy jeszcze kredytów, jedynie otwieramy konta. Ale pracujemy nad wprowadzeniem najprostszych ofert kredytowych" - zapewnia Artur Więckowski, menedżer w #Inteligo Financial Services#. Ale te pożyczki, których udzielenie wymaga wielu operacji i dokumentów (np. kredyt hipoteczny) mogą się w Sieci nie pojawić. Przy założeniu konta #Inteligo# nie wymaga ani zadeklarowania minimalnej wpłaty, ani zagwarantowania stałych przelewów. Wszystko po to, aby przyciągnąć jak najwięcej użytkowników. "Nie oczekujemy, że klienci gremialnie zlikwidują tradycyjne konta i zaczną zakładać konta internetowe. Rachunek w Sieci będzie dla raczej tym drugim, alternatywnym" - uważa Artur Więckowski. Powody takiej strategii są ogólnie znane i nie dotyczą tylko #Inteligo#. Z konta w Sieci można korzystać przez 24 godz. na dobę, z każdego praktycznie miejsca, pod warunkiem, że posiada się dostęp do Internetu. Ale e-banki nie mają z kolei tak zróżnicowanej oferty, jak banki tradycyjne.

#Inteligo# chce przyciągnąć do siebie także inną grupę klientów. Bank nie robi problemów przy zakładaniu kont przez osoby niepełnoletnie. "Zgodnie z prawem bankowym konto takie może założyć osoba, która skończyła 13 lat" - tłumaczy Artur Więckowski. Jest ona traktowana w ten sam sposób, jak pełnoletni klienci. Wystarczy, że wyśle przez Sieć formularz zgłoszeniowy, a otrzyma kurierem umowę do podpisania w dogodnym dla siebie miejscu i terminie. Po okazaniu dowodu tożsamości może czuć się szczęśliwym posiadaczem konta. "To grupa, która nie boi się telefonów komórkowych, Internetu i nowinek technologicznych. W przyszłości to oni mogą stanowić trzon naszych klientów" - przewiduje menedżer #Inteligo#.

Ci, którzy zdecydują się na korzystanie z usług #Inteligo#, paradoksalnie nie muszą korzystać z Internetu. Mogą wybrać dwie z czterech opcji kontaktowania się z bankiem. Oprócz dokonywania operacji przez Sieć, mogą to również czynić przez telefon stacjonarny, komórkowy i WAP.

Ostatnio pojawiły się w prasie informacje, z których wynikało, że spółka matka białego przedsięwzięcia - #Bank Gesselschaft Berlin# popadła w tarapaty finansowe związane ze źle prowadzona polityką kredytową. Przedstawiciele Inteligo zapewniają jednak, że nie odbije się to negatywnie na finansach ich firmy.

#Inteligo# jest trzecim, po #mBanku# i #Volkswagen Banku# bankiem działającym wyłącznie w Sieci. Liczba założonych rachunków oraz wniosków o ich otwarcie wskazuje, że takie inicjatywy są potrzebne i wykorzystywane. Przykładowo #mBank#, który jako pierwszy zaczął świadczyć usługi jako bank bez oddziałów, od listopada otworzył ponad 47 tys. rachunków, które dały mu lokaty o wartości ponad 200 mln zł. Rynek bankowości direct jest, według ostrożnych prognoz, szacowany na 2,5 mln klientów. A to oznacza, że takich banków jak #Inteligo# będzie przybywać.