Inteligentny samochód Intela

Connected Car to jeden z najnowszych projektów inżynierów Intela. Jest to koncepcyjny model inteligentnego samochodu, zaprezentowany w czasie tegorocznego [email protected] Day.

Co takiego specjalnego jest w Connected Car? Jak sama nazwa wskazuje - możliwości komunikacyjne. Kierowca za pośrednictwem przenośnego urządzenia - np. netbooka czy smartfona - będzie mógł nawiązać łączność z pojazdem i w ten sposób zdalnie uruchomić silnik bądź obejrzeć obraz z kamer zainstalowanych na zewnątrz i wewnątrz samochodu.

Przed wejściem do samochodu będzie np. możliwe dostosowanie panującej w jego kabinie temperatury - kierowca będzie mógł to zrobić z domu, jak również zdalne zamknąć i otworzyć drzwi auta i sterować alarmem antykradzieżowym. Powstaje tylko pytanie o bezpieczeństwo takiego systemu i jego odporność na włamania.

Connected Car to pojazd wyposażony w czujniki zderzeniowe i zbliżeniowe (technologia pojawiająca się już we współcześnie produkowanych pojazdach). "Czujniki i kamery zainstalowane w Intel Connected Car na bieżąco zbierają dane na temat osiąganych prędkości czy wykonywanych manewrów i w przypadku kolizji automatycznie wysyłają je na serwery policyjne lub do firmy ubezpieczeniowej" - informuje Intel. Taka automatyzacja przepływu informacji może znacząco uprościć procedurę ustalania przyczyn kolizji.

Inteligentny samochód powinien zresztą sam zapobiegać wypadkom - Intel Connected Car ocenia odległość od innych pojazdów i obiektów w tzw. martwej strefie, w razie potrzeby alarmując kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Connected Car to nie wszystko, czym mogli pochwalić się badacze Intela na [email protected] Day 2010. Pracownicy koncernu w ramach specjalnie wydzielonej jednostki badawczej - Interaction and Experience Research Lab - będą pracować nad rozwojem nowych metod sterowania komputerami.

Komentarz redakcji

Intel pokazuje jeden z możliwych kierunków rozwoju motoryzacji, Microsoft sugeruje, jak za kilka lat będzie wyglądać nowoczesny, cyfrowy dom, IBM opracowuje superkomputer, który wystartuje w teleturnieju. Już dziś elektronika jest wszechobecna w naszym życiu, a w wizjach świata kreowanych przez inżynierów wielkich koncernów IT jest jej jeszcze więcej. Tym samym, coraz mniej miejsca pozostaje dla człowieka...