Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Inteligentny samochód Intela

Connected Car to jeden z najnowszych projektów inżynierów Intela. Jest to koncepcyjny model inteligentnego samochodu, zaprezentowany w czasie tegorocznego [email protected] Day.

Co takiego specjalnego jest w Connected Car? Jak sama nazwa wskazuje - możliwości komunikacyjne. Kierowca za pośrednictwem przenośnego urządzenia - np. netbooka czy smartfona - będzie mógł nawiązać łączność z pojazdem i w ten sposób zdalnie uruchomić silnik bądź obejrzeć obraz z kamer zainstalowanych na zewnątrz i wewnątrz samochodu.

Przed wejściem do samochodu będzie np. możliwe dostosowanie panującej w jego kabinie temperatury - kierowca będzie mógł to zrobić z domu, jak również zdalne zamknąć i otworzyć drzwi auta i sterować alarmem antykradzieżowym. Powstaje tylko pytanie o bezpieczeństwo takiego systemu i jego odporność na włamania.

Connected Car to pojazd wyposażony w czujniki zderzeniowe i zbliżeniowe (technologia pojawiająca się już we współcześnie produkowanych pojazdach). "Czujniki i kamery zainstalowane w Intel Connected Car na bieżąco zbierają dane na temat osiąganych prędkości czy wykonywanych manewrów i w przypadku kolizji automatycznie wysyłają je na serwery policyjne lub do firmy ubezpieczeniowej" - informuje Intel. Taka automatyzacja przepływu informacji może znacząco uprościć procedurę ustalania przyczyn kolizji.

Inteligentny samochód powinien zresztą sam zapobiegać wypadkom - Intel Connected Car ocenia odległość od innych pojazdów i obiektów w tzw. martwej strefie, w razie potrzeby alarmując kierowcę o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Connected Car to nie wszystko, czym mogli pochwalić się badacze Intela na [email protected] Day 2010. Pracownicy koncernu w ramach specjalnie wydzielonej jednostki badawczej - Interaction and Experience Research Lab - będą pracować nad rozwojem nowych metod sterowania komputerami.

Komentarz redakcji

Intel pokazuje jeden z możliwych kierunków rozwoju motoryzacji, Microsoft sugeruje, jak za kilka lat będzie wyglądać nowoczesny, cyfrowy dom, IBM opracowuje superkomputer, który wystartuje w teleturnieju. Już dziś elektronika jest wszechobecna w naszym życiu, a w wizjach świata kreowanych przez inżynierów wielkich koncernów IT jest jej jeszcze więcej. Tym samym, coraz mniej miejsca pozostaje dla człowieka...