Inteligentny autoresponder w Gmailu

Nowa opcja w poczcie Google umożliwia zapisywanie szablonów odpowiedzi na często powtarzające się e-maile. W trakcie odpisywania wystarczy wybrać zapisany szablon z rozwijanej listy i gotowe. Czynność tę można też w pełni zautomatyzować.

Standardowy autoresponder Gmaila umożliwia tylko wysyłanie jednego, zdefiniowanego przez użytkownika, tekstu w odpowiedzi na wszystkie przychodzące wiadomości lub tylko te, które otrzymujemy od znajomych z listy kontaktów. Przydatne, ale mało wyrafinowane.

Inteligentny autoresponder w Gmailu

Najpierw zapisujemy szablon odpowiedzi...

Nowy, inteligentny autoresponder z pewnością będzie bardzo pomocny dla wszystkich użytkowników, którzy są zmuszeni do częstego wysyłania e-maili o identycznej (lub prawie identycznej) treści. Aby z niego skorzystać, trzeba najpierw zapisać przynajmniej jedną odpowiedź jako szablon. W tym celu przełączamy się na wersję angielską (wszystkie nowości są dostępne najpierw w angielskiej wersji serwisu), wchodzimy do Settings | Labs i tam zaznaczamy opcję Canned Responses (ang. canned - zakonserwowany, zapuszkowany). Teraz, gdy rozpoczniemy edycję nowej wiadomości lub będziemy odpowiadać na list, na górnym pasku obok odnośnika Attach a file zobaczymy link Canned responses. Umożliwia on zarówno zapisywanie treści wiadomości, jak i ich późniejsze wczytywanie.

Inteligentny autoresponder w Gmailu

...później wybieramy z listy

Aby w pełni zautomatyzować obsługę często powtarzającej się korespondencji, należy wejść do Settings | Filters i utworzyć odpowiednie filtry, korzystając z nowej opcji Send canned response. Tutaj trzeba postępować dość ostrożnie, aby nie rozesłać szablonowych odpowiedzi do adresatów, z którymi w ten sposób raczej nie chcielibyśmy się komunikować :-). W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z opcji wstępnego testu działania filtra.

Inteligentny autoresponder w Gmailu

Tworzenie filtra automatyzującego obsługę poczty

Oczywiście, gdy już przywrócimy polską wersję Gmaila, nowo włączona funkcja pozostanie (tak jak to się dzieje w przypadku innych nowości) i będzie dostępna jako opcja: Odpowiedzi bazujące na szablonach.

Patrz też: blog Gmaila