Intel kupuje Xircom

Intel postanowił za 748 milionów USD kupić firmę Xircom, producenta bezprzewodowych urządzeń telekomunikacyjnych.

Transakcja jest częścią planu ekspansji Intela na rynek wyposażenia urządzeń telekomunikacyjnych, która zmniejszy zależność firmy od stanu rynku mikroprocesorów.

Kalifornijski Xircom produkuje

sieciowe, modemy i karty łączące przenośne komputery z sieciami LAN lub Internetem. Firma zatrudnia 1 900 osób na całym świecie, jej przychód w zeszłym roku wyniósł 942 mln USD.

Intel dokonał już znaczących inwestycji w branży sprzętu telekomunikacyjnego. Przedstawiciele firmy przewidują, że w ciągu najbliższych 5 lat przychody ze sprzedaży w tym segmencie przewyższą pochodzące ze sprzedaży , w której Intel jest światowym potentatem.

Według organizacji handlowej Semiconductor Industry Association w sektorze mikroprocesorów powinien w tym roku nastąpić wzrost sprzedaży o ok. 10 proc. co stanowi jeden z najsłabszych od lat wskaźników wzrostu w branży. Sprzedaż chipów dla urządzeń telekomunikacyjnych odnotowuje znacznie wyższe tempo wzrostu i może stanowić dla Intela szansę zniwelowania słabości rynku mikroprocesorów do komputerów PC.

Intel rozpocznie skupowanie akcji Xircomu w ciągu najbliższych dziesięciu dni, ich cena została ustalona na 25 USD za akcję.