Inspiro: serwis mobilnego social networkingu

Zakończyły się beta testy nowego komunikatora na telefony komórkowe Inspiro zintegrowanego ze społecznościowym portalem. Czy narodził się komórkowy konkurent Naszej-Klasy?

Powstał kolejny po Belysio.com serwis mobilnego social networkingu adresowany do polskich użytkowników Inspiro.pl. Stworzyła go firma Webventure, wspierana przez powstały niedawno fundusz inwestycyjny Sailfund stworzony przez Michała Brańskiego, Krzysztofa Sierotę oraz Jacka Świderskiego (o2.pl).

Inspiro jest komunikatorem na telefony komórkowe, dla osób, które chcą być w stałym kontakcie ze znajomymi. Z projektem startowaliśmy ponad rok temu, wychodząc od pomysłu "skanowania przestrzeni wokół nas w oparciu o bluetooth" w celu wyłowienia ciekawych potencjalnych znajomości. Dzięki Inspiro można kontaktować się z tymi, którzy są z dala od komputera, jak i tymi, którzy są aktualnie w domu czy pracy - mówi Jacek Nowak z zespołu tworzącego Inspiro oraz członek zarządu Webventure Sp. z o.o.

Aplikacja Inspiro korzysta z bluetooth do znajdowania innych użytkowników serwisu w okolicy i umożliwia komunikację z nimi za pomocą darmowego komunikatora Gadu-Gadu oraz SMS-ów. Przesyłanie wiadomości do osób w pobliżu jest całkowicie darmowe i odbywa się poprzez połączenie Bluetooth. Kiedy odległość zwiększa się Inspiro przechodzi na połączenie GPRS/UMTS.

Nowatorstwo aplikacji Inspiro polega na udostępnianiu wielu kanałów oraz łączeniu kilka usług. Serwis WWW, skanowanie w oparciu o Bluetooth, ale też obejście ograniczeń Bluetooth dzięki możliwości kontynuowania znajomości dzięki połączeniom GPRS/UMTS. Ważnym rozwinięciem jest też wbudowanie do aplikacji komunikacji z serwerami Gadu-Gadu. - mówi Jacek Nowak.

Mamy wrażenie, że Polska przesypiała kolejną rewolucję - społeczności na komórkach. Każdy z konkurentów miał w tym roku swoje problemy, wszyscy byli uwikłani w ostrą rywalizację z naszą-klasą. Dlatego cieszy nas to, że mamy 1,5 roku przewagi technologicznej. Takich aplikacji nie rozwija się szybko, bo w odróżnieniu od programów na PC-ty musimy opracować kilkanaście wersji na różne modele komórek - dodaje współtwórca Inspiro.

Inspiro: serwis mobilnego social networkingu

Inspiro.pl

Najciekawszą cechą komunikatora jest możliwość nawiązywania nieoczekiwanych znajomości - Inspiro odnajduje w najbliższym toczeniu inne osoby z zainstalowanym komunikatorem, których profile wyświetlające się na ekranie komórki można dowolnie przeglądać i decydować o nawiązaniu kontaktu. Dodatkowo istnieje możliwość kontynuowania znajomości z osobami za pośrednictwem zintegrowanego z komunikatorem społecznościowego serwisu internetowego.

Proszę sobie wyobrazić nudną podróż pociągiem i nagłe otrzymanie informacji, że gdzieś w pobliżu znajduje się osoba spełniająca określone przez nas kryteria. Można od razu obejrzeć profil takiej osoby, dowiedzieć się, jakie są jej zainteresowania i czym się zajmuje. Jeśli jest interesująca, można zacząć z nią rozmowę. Można tak poznać... życie dopisze różne scenariusze - o zaletach Inspiro mówi Jacek Nowak.

Inspiro jest programem darmowym, dostosowanym - wg twórców - do ponad 250 modeli telefonów, użytkownicy muszą ponosić jedynie koszty internetowego połączenia naliczanego poprzez operatora telefonii komórkowej.

Czy polski rynek gotowy jest na tego typu usługi? Myślę, że obecny moment jest idealny na start tego typu usługi. Większość osób ma obecnie telefony, które mają większą moc niż komputery z przed kilku lat, a nie używają ich do niczego innego niż dzwonienie i wysyłanie SMS-ów. Czas zacząć lepiej wykorzystywać możliwości naszych komórek - mówi Jacek Nowak.

Plany na przyszłość? Na początek bardzo uważne słuchanie naszych użytkowników. Codziennie dodajemy coś nowego, mamy też setki innych pomysłów do realizacji w najbliższym czasie - mówi Jacek Nowak. Firma Webventure to głównie Inspiro, ale nie tylko. W finalnej fazie testów mamy serwis, który bardzo się spodoba osobom, które zamiast oglądać programy telewizyjne będą wolały same wziąć w nich udział - tajemniczo dodaje członek zarządu Webventure Sp. z o.o.