Inkubator wyszedł z NFI

e-Katalyst to jeden z najmłodszych inkubatorów internetowych na polskim rynku. Jego głównym inwestorem jest Narodowy Fundusz Inwestycyjny Jupiter.

e-Katalyst to jeden z najmłodszych inkubatorów internetowych na polskim rynku. Jego głównym inwestorem jest Narodowy Fundusz Inwestycyjny Jupiter.

Nie jest to pierwsza inwestycja #Jupitera# w informatykę. Trzeci NFI postanowił w tym roku zerwać z wizerunkiem przedsiębiorstwa wspierającego przestarzałe przedsięwzięcia i zaangażować się w nowoczesną gospodarkę.

Wcześniej fundusz zaangażował się w telekomunikacyjną spółkę #Pro Futuro# (firma ta właśnie rozpoczęła świadczenie usług dostępowych w Lubelskiem) i firmę informatyczną #Altkom Matrix# (producent oprogramowania wspomagającego zarządzanie małymi i średnimi przedsiębiorstwami). Władze NFI zwróciły uwagę na powstające w Polsce firmy internetowe. Jednak na razie uznają te projekty za zbyt małe, żeby finansować je bezpośrednio. Dlatego powołano do życia #e-Katalyst#.

Inkubator powstał na początku września. NFI zainwestował w niego 6 milionów złotych i objął 50,1 procent udziałów. Pozostali udziałowcy to osoby fizyczne zasiadające w zarządzie nowej spółki – m.in. prezes Jim Van Bergh – które wniosły po milionie złotych. Plany NFI zakładają natomiast docelowe zainwestowanie 24 milionów złotych już w przyszłym roku. Za dwa lata fundusz prawdopodobnie wycofa się ze spółki, ponieważ powinna ona wtedy zacząć funkcjonować samodzielnie i trafić na warszawską #Giełdę Papierów Wartościowych#.

e-Katalyst ma wspierać finansowo, organizacyjnie i technicznie nowe projekty internetowe, których właścicieli nie stać na ich samodzielne zrealizowanie. Przeciętna inwestycja inkubatora będzie wynosić 1-1,5 miliona złotych (większe projekty pozostaną w gestii NFI).