Incenti realizuje prognozy

Incenti zamknęła III kwartał br. z przychodami na poziomie 5,8 mln zł. Przychody firmy w roku 2002 osiągnęły dotychczas w sumie 9,6 mln zł. Zgodnie z prognozami z początku roku, przychody za III kwartał wzrosły w porównaniu z poprzednim okresem o ponad 50%.

Zarząd spółki zakłada, że przychody w IV kwartale wzrosną o kolejne 50%, a być może nawet nieco więcej. Największy udział w przychodach firmy stanowią usługi hostingowe. Na razie Incenti nie przynosi jednak dochodów. Jak zapowiada zarząd spółki i jak oczekują jej udziałowcy – TP SA i Prokom - firma osiągnie próg rentowności w roku 2004.

Niedawno spółka poszerzyła swą ofertę m.in. o budowę centrów przetwarzania danych. Wraz z firmą Ster-Projekt prowadzi budowę łódzkiego ośrodka data center dla TP SA. Po zakończeniu rozbudowy własnego ośrodka przetwarzania danych we Wrocławiu firma podpisała umowę z Wirtualną Polską. Incenti podejmie się na jej mocy rozbudowy serwerowni WP, a następnie połączy nową infrastrukturę z dotychczasowym systemem informatycznym.

Incenti rozwija także pakiet produktów oferowanych w modelu ASP (m.in. we współpracy z Oracle platformę szkoleniową iLearning) i coraz częściej zajmuje się audytem bezpieczeństwa oraz analizą biznesową swoich klientów.

Na koniec nasuwa się pytanie, czy coraz lepsze wyniki finansowe Incenti i obiecujące prognozy byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie zlecenia, jakie firma otrzymuje od spółek związanych z nią kapitałowo. Podczas konferencji przedstawiciele firmy wspominali, że statut zabrania firmie przekraczania połowy wielkości przychodów przez przychody ze spółek będących udziałowcami Incenti. Nie ujawnili jednak, jak wielu klientów spoza grup obu głównych udziałowców obsługują obecnie.