Ile wart jest brytyjski Internet?

Google zlecił firmie Boston Consulting Group przygotowanie raportu, z którego można się dowiedzieć, ile wart jest brytyjski Internet i jaki jest jego wkład w PKB Zjednoczonego Królestwa. Przytoczone liczby robią wielkie wrażenie.

Ile wart jest brytyjski Internet?
Najważniejsze słowa podsumowujące raport wypowiedział dyrektor zarządzający Google UK (Matt Brittin). Uznał on, że: "Internet jest centralnym filarem brytyjskiej ekonomii. Sektor ten dojrzał, a mając świetne perspektywy na dalszy wzrost, będzie on kluczowym składnikiem wpływającym na przyszły dobrobyt kraju.".

To, co mówi Brittin, nie powinno dziwić. Boston Consulting Group napisało w dokumencie Connected Kingdom, że Internet wnosi do brytyjskiej ekonomii około stu miliardów funtów szterlingów rocznie. 60% tej kwoty bierze się z opłat za korzystanie z sieci i zakupu urządzeń umożliwiających surfowanie w sieci. W tej kwocie znajdują się też środki wydane przez Brytyjczyków na internetowe zakupy.

Pozostałe 40 miliardów to inwestycje rządowe w infrastrukturę sieciową, eksport dokonywany poprzez Internet i wydatki rządowe na szeroko rozumiane IT. BCG twierdzi, że Internet i wszelkie działania z nim związane dostarczają już 7,2% brytyjskiego PKB. Wartość ta ma wzrosnąć do 10% do roku 2015. W branży IT w Wielkiej Brytanii zatrudnionych jest około ćwierć miliona osób.

Cały dokument dostępny jest na stronie Connected Kingdom.