Ile kosztuje klikanie w linki sponsorowane?

Wykorzystanie wyszukiwarki jako narzędzia o zasięgu masowym, oraz bardzo precyzyjnym targetowaniu szybko zaczyna być istotnym nośnikiem dotarcia do klientów. Spośród wielu milionów użytkowników wyszukiwarki, jesteśmy w stanie dotrzeć do tych kilkuset czy kilku tysięcy, którzy szukają informacji na dany temat. Dotąd nie było narzędzia, które zapewniałoby połączenie dwóch czynników, z jednej strony olbrzymiej społeczności, do której możemy trafić, a z drugiej strony bardzo precyzyjnej selekcji wybranej grupy, której chcemy coś zakomunikować. Wyszukiwarki umożliwiają takie połączenie i to jest nośnikiem sukcesu takich firma jak Google, Yahoo czy Baidu.

Turystyka w wyszukiwarce

Nie tylko banki wydają dużo na reklamę w internecie. Właściciele biur podróży, jeżeli chcą wirtualnie pozyskiwać klientów również muszą się liczyć z wysokimi stawkami za przekierowania. Konkurencja w tej branży jest bardzo duża, szczególnie w okresie wakacyjnym. Cena za kliknięcie osiąga około 1,5 PLN. Równie droga jest promocja serwisów internetowych zajmujących się sprzedażą biletów lotniczych. Tanie linie lotnicze rozszerzają swoją ofertę, żeby dotrzeć do jak największej rzeszy klientów. Rośnie konkurencja w branży, więc promocja w wyszukiwarkach jest konieczna, zwłaszcza biorąc pod uwagę popularność elektronicznych biletów lotniczych. Za słowa kluczowe typu "bilety lotnicze", "bilety lotnicze on line", "tanie bilety lotnicze" trzeba zapłacić nie mniej niż 1 PLN. Tańsze są frazy bardziej konkretne np. "bilety lotnicze Dublin", "loty Warszawa Londyn", są on jednak mniej popularne wśród internautów. Zdecydowanie większą liczbę wyświetleń i przekierowań uzyskamy dzięki ogólnym słowom kluczowym, za które będziemy musieli więcej zapłacić.

Teoria długiego ogona

Wyznacznikiem ceny, za przekierowanie jest odpowiedź na pytanie, z której strony "długiego ogona" (ang. long tale) znajduje sie słowo które zamierzamy użyć w kampanii. Wedle teorii długiego ogona, możemy docierać do osób, które poszukują całej masy różnych ofert (np. nazwy kurortów wypoczynkowych, tytuły książek, płyt, filmów itd.), które sa poszukiwane relatywnie rzadko w porównaniu ze słowami ogólnymi (np. wycieczki, wyjazdy, książki online, płyty online, muzyka online). Jeżeli wybrane słowo znajduje się na początku długiego ogona, będzie ono charakteryzowało się wysoką ceną, gdyż jego popularności będzie wysoka. Im mniej popularne jest dane słowo, tym cena za kliknięcie jest niższa, aż spada do wartości rzędu kilku groszy.

Na poniższym wykresie znajduje się teoretyczny rozkład długiego ogona:

Ile kosztuje klikanie w linki sponsorowane?

Na osi y znajduje się skala popularności słowa a wiec ilość internautów, którzy szukają danego produktu lub usługi. Oś x prezentuje ilość istniejących słów kluczowych dla danej branży. Dla niektórych jest to około 100 słów a dla innych mogą to być setki tysięcy słów kluczowych a nawet miliony np. aukcje internetowe.

Za nieruchomości zapłacimy mniej?

Kolejna warta uwagi branża to nieruchomości. W przypadku nieruchomości ceny za kliknięcie są kilka razy mniejsze niż w przypadku branży finansowej, jednak dzienna ilość przekierowań jest znacznie wyższa. Z tego powodu właściciele serwisów prezentujących oferty nieruchomości muszą się liczyć z większymi nakładami na kampanie reklamowe w wyszukiwarkach. Frazy "mieszkania na sprzedaż", "mieszkania wynajem" kosztują 0,50 PLN za kliknięcie. Najtańsze słowa z tej branży dotyczą działek. Cena za kliknięcie na "działki na sprzedaż", "działki sprzedaż" jest ok. 0,10 PLN niższa.

Ile trzeba zapłacić za wyposażenie mieszkania?

Branża przemysłowa jest uważana za jedną z tańszych, jeśli chodzi o kupowanie ruchu w wyszukiwarkach. Nie dotyczy to jednak podmiotów kojarzonych ze słowami kluczowymi takimi jka "drzwi", "okna" czy "meble". Firmy oferujące te produkty muszą się liczyć z tym, że przekierowanie na ich stronę będzie kosztować od 0,50 do 1 PLN.

Dużym budżetem na reklamę w wyszukiwarkach muszą dysponować firmy meblarskie. Mimo, że cena za kliknięcie nie jest wygórowana; mieści się w granicach 0,50-0,70 PLN; jednak duży potencjał słów z tej branży, a więc możliwość wygenerowania kilku tysięcy kliknięć dziennie sprawia, że właściciele sklepów z meblami muszą się liczyć z dużymi nakładami na reklamę.

Samochody, artykuły spożywcze i książki nadal tanie

Do tanich branż w wyszukiwarkach internetowych wciąż należą np. ogłoszenia samochodowe. Tutaj ruch można kupić już od 0,10 PLN za przekierowanie.

Tanie branże to również ubrania i kosmetyki, uważane do niedawna za produkty rzadko kupowane w sieci. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania takimi produktami wśród użytkowników internetu, nastąpi rozwój konkurencji oraz wzrost ceny za kliknięcie. Podobnie jest z branżą FMCG oraz tzw. "jedzeniem na telefon". Tutaj także na razie ceny za przekierowanie są dość niskie, jednak zakupy produktów spożywczych przez internet stają się coraz bardziej popularne, co z czasem zaowocuje wzrostem stawek za kliknięcie.

Książki to produkty chętnie kupowane w sieci. Cena za kliknięcie na słowa kluczowe "książki online", "księgarnia internetowa" to koszt od 0,20 do 0,35 PLN. Podobna sytuacja jest w przypadku coraz bardziej popularnych w Polsce książek elektronicznych (e-books). Ruch można kupić już od 0,20 PLN za przekierowanie.

Jak obniżyć cenę za przekierowanie?

Należy pamiętać, że przedstawione estymacje dotyczą dużych serwisów oraz zakupu dużej ilości ruchu w wyszukiwarke Google oraz reklam pojawiających się na czołowych, premiowanych pozycjach. Umiejętne zarządzanie i optymalizacja kampanii pod kątem ceny za kliknięcia i konwersji może obniżyć średnie CPC o 20-60%.

Zaletą marketingu w wyszukiwarkach jest to, że docieramy do użytkowników rzeczywiście zainteresowanych naszą ofertą. Głównym czynnikami mającymi wpływ na wielkości budżetu reklamowego jest to, jak często internauci szukają naszych usług lub produktów, oraz cena za jedno przekierowanie, która jest uzależniona od branży, pozycji, z której pozyskujemy odwiedziny oraz jakości zarządzania kampanią.

Autorem tekstu jest Agnieszka Kanclerz - pracująca na stanowisku Maximizer w firmie Performance Media.