Ile Google zarabia na AdSense?

Google ujawniło, ile pieniędzy z AdSense oddaje wydawcom reklam. No i trzeba przyznać, że podział jest bardzo korzystny ... dla Google.

Na oficjalnym blogu Google pojawił się ciekawy wpis. Zainteresowane powinny być zwłaszcza osoby należące do sieci reklamowej AdSense.

Wydawca może zarabiać na AdSense dwojako, korzystając z: AdSense dla treści lub/i AdSense dla wyszukiwania.

A oto konkrety: wydawcy, który emitują reklamy Google na swoich stronach, dostają 68 proc. przychodów z reklam. Mniejszy procent otrzymują wydawcy, który mają na swojej stronie wstawioną wyszukiwarkę Google i zarabiają na reklamach wyświetlanych w wynikach wyszukiwania. Ci dostają 51 proc.

Jak przewiduje Danny Sullivan z Searchengineland.com, ujawnienie proporcji przez Google będzie skutkowało tym, że wydawcy prawdopodobnie zaczną naciskać na Google w sprawie zwiększenia ich udziału w przychodach. Według Sullivana obecny udział Google jest zbyt duży.

Jak wynika z ujawnionych ostatnio przez Google danych, sieci AdSense i AdWords wywierają spory wpływ na gospodarki poszczególnych stanów w USA. W 2009 r. sieci te łącznie wygenerowały dla internetowych biznesów działających w USA 54 mld dol.