Ignorujcie e-maile od FBI i CIA!

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) opublikowało na swojej stronie ostrzeżenie, w którym zaleca użytkownikom ignorowanie e-maili zatytułowanych m.in. "Your IP was logged", wysłanych jakoby przez Biuro. W załącznikach takich wiadomości ukrywa się nowa wersja niebezpiecznego robaka pocztowego Sober.

W Internecie od kilku dni krążą e-maile, wysyłane - wedle informacji w polu "Nadawca" - przez FBI lub CIA. Z ich treści wynika, że adres IP odbiorcy wiadomości został zarejestrowany na nielegalnych stronach WWW i w związku z tym musi on odpowiedzieć na kilka pytań, zawartych w załączonym do wiadomości dokumencie. Oczywiście, zamiast pytań, w załączniku znajduje się robak - najnowszy Sober.

W związku z nietypową metodą dystrybuowania się robaka Federalne Biuro Śledcze wydało specjalne oświadczenie, w którym czytamy m.in. "Odbiorcy tych wiadomości powinni wiedzieć, że FBI nigdy nie wysyła do internautów niechcianej korespondencji". Dlatego też przedstawiciele Biura zalecają użytkownikom, aby nie otwierali takich wiadomości.

Z informacji dostarczonych przez firmę Sophos wynika, że nowa wersja Sobera stanowi w tej chwili ok. 65% wszystkich dystrybuowanych w tej chwili wirusów. "To dość niezwykła sytuacja - mamy tu do czynienia ze swoistym rekordem. Wcześniej żaden innych robak nie zdołał tak szybko osiągnąć tak wielkiej aktywności" - mówi Graham Cluley, konsultant z Sophos. Cluley poinformował także, że kopię robaka zawiera w tej chwili co 74 wiadomość e-mail przesyłana przez Internet.

Warto wspomnieć, że najnowszy Sober ukrywa się nie tylko w e-mailach, których treść sugeruje, że zostały one wysłane przez FBI czy CIA - robak dystrybuuje się również za pośrednictwem wiadomości zatytułowanych "Paris Hilton, pure!" oraz "Paris Hilton SexVideos".