ITU: trzecia wojna światowa zacznie się w cyberprzestrzeni

Wczoraj w Genewie (Szwajcaria) rozpoczęły się targi ITU Telecom World. Wydarzeniem pierwszego dnia było przemówienie sekretarza generalnego ITU (International Telecommunication Union; jedna z agend ONZ). Hamadoun Touré w swym przesłaniu adresowanym do uczestników targów ostrzegał, "następna, trzecia wojna światowa może się zacząć w cyberprzestrzeni".

Hamadoun Touré mówił, że "początki takiej niekonwencjonalnej wojny mogą się wymknąć spod kontroli konwencjonalnej dyplomacji, ponieważ w cyberprzestrzeni nie ma czegoś takiego jak supermocarstwo. W tej wirtualnej przestrzeni każdy obywatel jest swego rodzaju supermocarstwem. A użytkowników Internetu jest bardzo dużo i każdy ma do dyspozycji wirusy, botnety, szkodliwe oprogramowanie i serwery zdolne wykradać dane oraz przeprowadzać różnego rodzaju ataki".

Właśnie dlatego Hamadoun Touré apelował o opracowanie programu, który wprowadziłby do cyberprzestrzeni pokój i ład. ITU podejmuje już różne inicjatywy zmierzające do osiągnięcia tego celu. Organizacja chce np. zawierać z poszczególnymi krajami ramowe porozumienia, które będą chronić obywateli przed cyberprzestępcami.

Głos w tej sprawie zabrał też Ban Ki-moon (sekretarz generalny ONZ), zwracając uwagę na fakt, że świat jest obecnie podzielony na tych którzy mają dostęp do informacji i na tych którzy nie mają takiego dostępu. W dalszej części swojego wystąpienia Ban Ki-moon apelował, aby zasypywać takie podziały. Można to robić rozwijając infrastruktury informatyczne poszczególnych krajów i pomagając im wdrażać nowe technologie.

Co ciekawe, Ban Ki-moon nie namawiał do prowadzenia różnego rodzaju akcji charytatywnych i twierdził, że wszystko musi być oparte na czystym biznesie, dodając: "trzeba opracowywać takie plany biznesowe, aby firmom opłacało się inwestować w określone przedsięwzięcia IT".