Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

ISS rozwija działalność w Polsce

W bieżącym roku producent systemów zabezpieczania sieci teleinformatycznych rozszerzy swój kanał sprzedaży w Polsce. Będzie ona kierowana również do małych i średnich przedsiębiorstw. We współpracy z Veracompem uruchomiony został także program szkoleniowy.

Polski oddział Internet Security Systems rozpoczął dystrybucję platformy RealSecure Site Protector, zaprojektowanej do centralnego zarządzania wykrywaniem i zapobieganiem prób ataków na sieci teleinformatyczne. W bieżącym roku firma zmierza zwiększać swoje udziały w sektorze finansowym, przemysłu i administracji. Przedstawi także ofertę na rynek małych i średnich przedsiębiorstw i na rynek SOHO. W tym celu rozszerzony zostanie kanał sprzedaży i sieć partnerska ISS w Polsce. Ponadto we współpracy z centrum szkoleniowym Veracompu – Compendium – uruchomiony zostanie program szkoleniowy. Veracomp będzie także nowym dystrybutorem rozwiązań ISS (dotychczas była nim tylko firma Clico). Liczba autoryzowanych partnerów wzrośnie o 3 – 4 firmy, a partnerów technologicznych – o 10 firm.

Obecnie w Polsce ISS obsługuje w różnym zakresie m.in. BRE Bank, Bank Handlowy, Kredyt Bank, TP S.A., Netię i wszystkich operatorów komórkowych, a także Ministerstwo Finansów, LOT, KIR, KGP i GIODO.

Internet Security Systems przedstawił również wyniki monitoringu 350 systemów wykrywania intruzów Real Secure i 400 firewall-i zarządzanych przez ISS Managed Security Services, zainstalowanych w sieciach firm i instytucji na całym świecie. W 2001 roku i pierwszym kwartale br. firma odnotowała ponad 830 mln alarmów i 2185 przypadków naruszenia bezpieczeństwa. W I kwartale br. ISS zidentyfikowała 112 nowych wirusów i wykryła 537 luk w systemach IT przez które może nastąpić atak.

W ocenie przedstawicieli ISS obecnie największe zagrożenie stwarzają hybrydy będące kombinacją wirusów i automatycznych skryptów atakujących. Według danych ISS najaktywniejsze w ub. roku były hybrydy Code Red, działająca w lipcu i sierpniu oraz Code Blue i Nimda z września. Z monitoringu ISS wynika, że liczba ataków Nimda wynosiła od 600 do 8000 na godzinę, ze średnią 3500. Według ISS, około 70% ruchu będącego efektem cyberterrorystów przechodzi przez port 80, zwykle otwarty w firewallach – większość działań biznesowych jest prowadzona poprzez protokół HTTP.

Według ISS na ataki narażeni są obecnie głównie użytkownicy domowi, małe i średnie firmy oraz ISP. Upowszechnienie dostępu do Internetu spowodowało, że coraz częściej w sieci obecni są użytkownicy nie posiadający dostatecznej wiedzy o zabezpieczeniach. Poprzez komputery domowe i notebooki, hakerzy przenikają z kolei do sieci korporacyjnych. ISS zaobserwowała np. wzrost ataków na przełomie grudnia i stycznia, kiedy to w Sieci pojawiło się dużo zakupionych na gwiazdkę komputerów, niedostatecznie zabezpieczonych, często z przestarzałym oprogramowaniem antywirusowym. Z drugiej strony, stale rośnie także liczba automatycznych narzędzi, które mogą posłużyć do ataku.

Oprogramowanie ISS obsługuje obecnie około 8000 firm i instytucji na całym świecie, Według danych IDC, w 2001 roku firma miała 56% udziałów w rynku rozwiązań Intrusion Detection Systems dla sieci i około 36% w całym rynku rozwiązań IDS.