IIF - Jesteśmy tylko pośrednikami

Internet Investment Fund po pół roku od rozpoczęcia działalności znalazł inwestora dla jednego swojego projektu i prowadzi końcowe negocjacje w sprawie sprzedaży następnego.

Internet Investment Fund po pół roku od rozpoczęcia działalności znalazł inwestora dla jednego swojego projektu i prowadzi końcowe negocjacje w sprawie sprzedaży następnego.

#Internet Investment Fund# założyli pod koniec ubiegłego roku byli menedżerowie ComArchu Rafał Styczeń i Janusz Homa. Przedsięwzięcie ruszyło w marcu 2000 r. Już w czerwcu do ich spółki #eCenter# zaangażował się #Elektrim#, który objął 55 procent udziałów w przedsiębiorstwie.

Niedawno otwarto pierwszy oddział eCenter w Krakowie, niedługo zacznie działać przedstawicielstwo w Warszawie. Działalność eCenter będzie koncentrować się na hostingu dla handlu elektronicznego oraz usługach internetowych typu Aplication Service Provider. Klientami firmy będą średnie i duże przedsiębiorstwa inwestujące w działalność w Sieci i wykorzystujące Internet do działalności gospodarczej.

Początkiem IIF był natomiast projekt #BillBird#. Spółka ma prowadzić rozliczenia wszelkiego rodzaju płatności przez Internet, na przykład zapłata za rachunki klientów. Zawarto już porozumienia o rozliczeniu klientów telewizji kablowej #Aster City# i spółki telekomunikacyjnej #El-Net# (obie zależne od Elektrimu). Jak powiedział Janusz Homa, wiceprezes IIF, w najbliższym czasie zakończą się negocjacje w sprawie wejścia do BillBird inwestora strategicznego.

Swoją działalność planuje prowadzić także na innych niż polski rynkach (nie tylko w Europie Centralnej, ale nawet w Wielkiej Brytanii), w przyszłym roku chce wejść na warszawską giełdę. BillBird wyceniono na 100 mln zł. Natomiast działa już inna spółka #FreeBird# – dostawca usług informatycznych i wertykalnych usług internetowych. IIF zaoferuje w listopadzie także usługi serwisu #ifirma#, skierowanego do osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie księgi przychodów i rozchodów, który ma ułatwić prowadzenie księgowości. Oprócz tego zaangażowano się w stworzenie internetowego serwisu medycznego #Interactive Medicine#, spółki internetowego marketingu #SynergiXMedia#. Trwają prace nad uruchomieniem serwisu muzycznego i świadczenia usług „mobilnej nauki” 3GEMS (który będzie oparty m.in. na protokole WAP).