IGF: przystosujmy Internet dla kolejnego miliarda ludzi

W ostatnim czasie odbyła się międzynarodowa konferencja Internet Governance Forum (IGF). Jej uczestnicy radzili nad tym, co zrobić aby udostępnić możliwości sieci dla kolejnego miliarda osób.

Pierwszym i najważniejszym wnioskiem, był postulat o dostosowanie Internetu do większej ilości języków. Chodzi nie tylko o zawartość stron internetowych ale także o oprogramowanie, sprzęt czy nazwy domen.

"Jeśli chcemy rozmawiać o Internecie musimy wyjść poza krąg osób mówiących po angielsku. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie wyszukiwarek, bo to przez nie w ogromnej większości ludzie poszukują ważnych dla siebie informacji"

Zobacz również:

Uczestnicy IGF doszli również do wniosku, że aby do sieci sprowadzić kolejny miliard osób należałoby się zastanowić nad zaoferowaniem dostępu do Internetu kompletnie za darmo. W takich sytuacjach dostawcy czerpaliby zyski z innych źródeł (np. reklamy).

Peter Hellmonds z Nokia Siemens Networks stwierdził, że na przypływ nowych osób do sieci bardzo korzystnie wpływa konkurencja wśród dostawców Internetu.

"Konkurencja powoduje, że ceny idą w dół bo użytkownicy mają większy wybór. Zwiększa się również jakość świadczonych usług, co przyciąga nowych klientów."