IGF: przystosujmy Internet dla kolejnego miliarda ludzi

W ostatnim czasie odbyła się międzynarodowa konferencja Internet Governance Forum (IGF). Jej uczestnicy radzili nad tym, co zrobić aby udostępnić możliwości sieci dla kolejnego miliarda osób.

Pierwszym i najważniejszym wnioskiem, był postulat o dostosowanie Internetu do większej ilości języków. Chodzi nie tylko o zawartość stron internetowych ale także o oprogramowanie, sprzęt czy nazwy domen.

"Jeśli chcemy rozmawiać o Internecie musimy wyjść poza krąg osób mówiących po angielsku. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie wyszukiwarek, bo to przez nie w ogromnej większości ludzie poszukują ważnych dla siebie informacji"

Uczestnicy IGF doszli również do wniosku, że aby do sieci sprowadzić kolejny miliard osób należałoby się zastanowić nad zaoferowaniem dostępu do Internetu kompletnie za darmo. W takich sytuacjach dostawcy czerpaliby zyski z innych źródeł (np. reklamy).

Peter Hellmonds z Nokia Siemens Networks stwierdził, że na przypływ nowych osób do sieci bardzo korzystnie wpływa konkurencja wśród dostawców Internetu.

"Konkurencja powoduje, że ceny idą w dół bo użytkownicy mają większy wybór. Zwiększa się również jakość świadczonych usług, co przyciąga nowych klientów."