IE8 Beta 2 - już jest!

Microsoft oficjalnie udostępnił drugie wydanie beta przeglądarki Internet Explorer 8. Koncern dotrzymał tym samym obietnicy, którą Bill Gates dał na początku lipca - współzałożyciel Microsoftu zapowiedział wtedy, że beta 2 pojawi się przed końcem sierpnia. W najnowszym wydaniu testowym znalazło się sporo nowych funkcji, które nie pojawiły się w marcowej becie 1 - wedle zapewnień Microsoftu program jest także stabilniejszy, wydajniejszy i lepiej zabezpieczony.

Jedną z owych innowacji jest nowy, bardziej funkcjonalny pasek adresu - przez pracowników Microsoftu nazywany "awesome bar" (czyli zachwycający/świetny). Jego działanie jest teraz podobne do tego, co znamy z najnowszych wersji Firefoksa czy Opery - możemy w nim wpisać nie tylko adres strony WWW, ale także dowolną frazę, która zostanie automatycznie wyszukana m.in. w historii odwiedzonych stron WWW (sprawdzone zostaną zarówno adresy, jak i opisy stron). "Około 80% całego czasu, jaki internauci poświęcają na surfowanie, przeznaczone jest zwykle na odwiedzanie stron, na których użytkownik już był wcześniej - dlatego ta funkcja wydaje nam się niezwykle przydatna" - mówi James Pratt, jeden z product managerów odpowiedzialnych za rozwój IE.

***

Pobierz: Internet Explorer 8 Beta 2 w wersji dla Windows XP

Pobierz: Internet Explorer 8 Beta 2 w wersji dla Windows Server 2003

Pobierz: Internet Explorer 8 Beta 2 w wersji dla Windows Vista 32-bit

Pobierz: Internet Explorer 8 Beta 2 w wersji dla Windows Vista 64-bit

Pobierz: Internet Explorer 8 Beta 2 w wersji dla Windows Server 2003 i XP Professional 64-bit

***

Inaczej niż w Firefoksie

Pratt twierdzi, że funkcja ta w programie Microsoftu działa inaczej niż u konkurencji - główną różnicą jest fakt, że IE wyszukuje informacje na temat odwiedzonych stron nie w swojej własnej pamięci (tak robi Firefox czy Opera), lecz w bazie danych programu Windows Desktop. Dlatego też do skorzystanie z tej funkcji niezbędne jest zainstalowanie nie tylko przeglądarki, ale także Windows Desktop (dotyczy to Windows XP - w Viście aplikacja ta jest zintegrowana z systemem).

IE8 Beta 2 - już jest!

Akcelelatory w IE8

Kolejną istotną nowością w IE8 Beta 2 jest rozbudowany system wyszukiwania - wprowadzono w nim m.in. mechanizm podpowiadania wyszukiwanej frazy (gdy użytkownik zaczyna wpisywać jakieś zapytanie, program wyświetla możliwe zakończenia) oraz funkcja pozwalająca twórcom stron na rozszerzanie zakresu wyszukiwania (podczas prezentowania możliwości nowej przeglądarki pokazano, jak wpisanie w wyszukiwarce Amazon.com tytułu pewnej płyty spowodowało nie wyświetlenie nie tylko jej strony, ale także licznych dodatkowych informacji na temat albumu). Ciekawostkami są również: funkcja WebSlices, pozwalająca na monitorowanie i raportowanie zmian na wybranych przez użytkownika stronach (np. w systemie poczty elektronicznej, raportach giełdowych itp.) oraz system tzw. akceleratorów, które ułatwiają dostęp do określonych funkcji na wybranych stronach WWW (dzięki nim możliwe jest np. kliknięcie podanego na stronie adresu i automatyczne wyświetlenie go na mapie Live Maps).

Stabilniej i bezpieczniej?

W przeglądarce wprowadzono również liczne modyfikacje niewidoczne na pierwszy rzut oka - przedstawiciele koncernu zapewniają jednak, że program działa teraz wydajniej (zoptymalizowano np. obsługę skryptów JavaScript lub AJAX) i stabilniej. Wśród innowacji znalazły się również nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa (m.in. rozbudowany system wykrywania potencjalnie niebezpiecznych stron) oraz poprawiony mechanizm przywracania sesji.