Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

IE traci, FireFox napiera

Udział Internet Explorera w rynku przeglądarek internetowych spadł poniżej 90% - wynika z danych, przedstawionych przez holenderską firmą OneStat.com. Tam, gdzie traci IE, zyskuje FireFox - przedstawiciele Mozilla Foundation poinformowali właśnie, że liczba pobrań open source'owej przeglądarki przekroczyła już 5 mln.

Zaprezentowane przezhttp://OneStat.com dane ilustrują preferencje 2 mln internautów z ponad 100 krajów. Z opracowania wynika, że w trzecim tygodniu listopada z różnych wersji Internet Explorera korzystało w sumie 88,9% internautów - czyli o 5% mniej niż jeszcze pół roku temu. Na spadku popularności IE zyskały przede wszystkim przeglądarki autorstwa Mozilla Foundation - FireFox i Mozilla - ich popularność wzrosła od maja o 5%, do 7,4%.

Podobny trend można zauważyć również w Polsce - z danych serwisuhttp://Ranking.pl wynika, że w ciągu ostatnich trzech tygodni Internet Explorer sukcesywnie tracił udział w rynku (między 26.X a 1.XI wynosił on 90,7%, zaś w kolejnych tygodniach, odpowiednio, 90,5% oraz 90%). Równocześnie rosła popularność Firefoksa - z 2,2% udziału w rynku w tygodniu 26.X - 1.XI, przez 2,4% od 2.XI do 8.XI, aż do 2,6% w tygodniu 9.XI - 15.XI. Warto jednak zauważyć, że w Polsce FireFox nie jedynym poważnym konkurentem IE - tytuł ten należy się również Operze, z której korzysta w tej chwili 4,4% rodzimych internautów.

Zdaniem analityków, główną przyczyną trwającego od kilku miesięcy spadku popularności przeglądarki Microsoftu są pojawiające się co kilka dni, kolejne doniesienia o groźnych błędach w zabezpieczeniach Internet Explorera.