IE to ciągle kolos. Ale mniejszy!

Popularność alternatywnych przeglądarek rośnie. Kosztem Internet Explorera. Z Firefox korzysta już prawie 5% internautów.

Mozilla udostępniła wersję 1.0 swojej przeglądarki w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu firmy monitorujące ruch w Internecie, takie jak WebSideStory czy holenderska OneStat.com, zaczęły przyglądać się udziałowi IE i Firefoxa na rynku. Z ich danych wynika, że IE stale traci na rzecz Firefox. Według OneStat.com udział IE wynosi 88,9%, według ostatnich danych WebSideStory 92,7%.

Firefox - już ponad 20 milionów pobrań!

Przedstawiciele Mozilla Foundation poinformowali o przekroczeniu bariery 20 milionów pobrań przeglądarki internetowej Firefox, od momentu jej udostępnienia na początku listopada 2004 roku. Dzienna liczba pobrań programu ze strony Mozilla Foundation wynosi średnio od 210 do 270 tysięcy.

Według raportu tej ostatniej firmy, z Firefox korzystało w okresie od początku grudnia do połowy stycznia 4,78% internautów. Przeglądarka zyskała więc 0,88%. W tym samym czasie stracił 0,7% z poziomu 96,7% w czerwcu ubiegłego roku do 92,7%.

Zwolennicy Firefoxa chwalą sobie brak dokuczliwych reklam typu pop-up oraz większą odporność tej przeglądarki na wirusy i aplikacje szpiegujące (spyware). Te cechy mogą jednak wynikać z faktu, że większość wirusów i takich aplikacji była stworzona z myślą o przeniknięciu do IE. Wraz z rosnącą popularnością Firefoxa można się spodziewać większej ilości ataków na tę przeglądarkę.

Firma badająca ruch w Internecie - WebSideStory przeprowadziła badanie obejmujące okres od początku grudnia do połowy stycznia. Na największych stronach WWW, takich jak Walt Disney Internet Group, Best Buy czy firmowej witrynie Sony firma monitorująca ruch zainstalowała sensory, które dały obraz udziałów w rynku każdej z przeglądarek. Dane pochodzą od 30 mln internautów, którzy odwiedzili monitorowane strony.