IE 9 beta pobrany 2 miliony razy w ciągu pierwszych 48 godzin

Internauci pobrali ponad 2 miliony kopii programu Internet Explorer 9 beta w ciągu pierwszych dwóch dni po premierze w San Francisco. W poniedziałek, Microsoft pochwalił się na firmowym blogu pierwszymi statystykami popularności. Na stronę Beauty of the Web w ciągu pierwszych 48 godzin weszło ok. 9 milionów osób.

Dla porównania, kiedy uruchomiony został Internet Explorer 8 beta w sierpniu 2008 r., mieliśmy 1,3 miliona pobrań w ciągu pierwszych pięciu dni - napisał na The Windows Blog Roger Capriotti z zespołu Internet Explorera 9.

Capriotti chwalił się również, że strona Microsoft - Beauty of the Web - zainteresowała już 9 milionów internautów i przyniosła w tym samym czasie 26 milionów kliknięć. Przypomnijmy, że właśnie pod adresem beautyoftheweb.com po raz pierwszy można było pobrać IE 9 beta.

Internet Explorer 9 beta gotowy do pobrania

Większość recenzentów przychylnie przyjęła IE 9, przytaczając minimalistyczny wygląd, akcelerację sprzętowa i bliską współpracę z systemem Windows 7. Wśród prasowych tytułów znaleźliśmy m.in. Wielki krok naprzód, Microsoft zdobywa pozycję lidera i efekt "wow!" osiągnięty.

Nie wiadomo, jak dotąd, ilu użytkowników pobierających IE 9 beta zacznie traktować go jako domyślną przeglądarkę. Nie poddaje w wątpliwość tego, co mówi Microsoft - powiedział Vince Vizzaccaro, wiceprezes Net Applications - Ale w ostatnim tygodniu IE 9 osiągnął 0,07% rynku na świecie (Net Applications statystyczny tydzień kończy w sobotę, więc 0,07% obejmuje pierwsze trzy dni IE 9 beta).

Ilość pobrań IE 9 beta jest całkiem spora, ale do rekordu Guinessa ustanowionego przez użytkowników Firefoksa jest nadal bardzo daleko. W czerwcu 2008 r., w ciągu pierwszych 24 godzin, Firefox 3 został pobrany 8,3 mln razy. Później, wersję 3.5 pobrano ponad 2 miliony razy w takim samym czasie.

Google Chrome osiągnął 1% udziałów w rynku krótko po swoim debiucie we wrześniu 2008 r. Opera Software chwali się z kolei, że w kwietniu 2010 r. mobilną przeglądarkę Opera Mini pobrano ponad milion razy w ciągu pierwszych 24 godzin.