IDC: w roku 2013 miliard urządzeń mobilnych będzie podłączonych do internetu

Według badań przeprowadzonych przez firmę badawczą, rosnące zapotrzebowanie na aplikacje online powinno wywindować liczbę urządzeń mobilnych podłączanych do internetu na przeszło miliard w roku 2013.

Liczba urządzeń mobilnych z możliwością podłączania do internetu będzie rosła wraz z liczbą użytkowników mobilnych poszukujących dostępu do usług online, która w roku 2013 może osiągnąć 900 milionów. Niektóre z dzisiaj popularnych działań online za pośrednictwem urządzeń mobilnych, obejmują dostęp do serwisów wiadomości i silników wyszukiwań na stronach WWW, sprowadzanie treści multimedialnych oraz poczta elektroniczna i komunikatory.

Według prognoz IDC, konsumenci będą dokonywać zakupów online w coraz większym stopniu wykorzystując urządzenia mobilne, co sprzyjać będzie wzrostowi sektora e-commerce. Również biznes poszukiwać będzie zwiększenia mobilności swoich pracowników, zapewniając im bezprzewodowy dostęp do aplikacji biznesowych i korporacyjnych systemów poczty elektronicznej.

Według szacunków IDC, prawie 450 milionów użytkowników poszukuje dostępu do internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych dzisiaj. Liczba ta będzie rosnąc w miarę rozpowszechniania telefonów komórkowych z dostępem do internetu, smartfonów i innych urządzeń bezprzewodowych.

Liczba mobilnych użytkowników internetu będzie rosła wraz ze wzrostem liczby użytkowników internetu. W tym roku, na całym świecie, 1,6 miliarda osób uzyskiwało dostęp do internetu, a w roku 2013 ma to już być 2,2 miliarda użytkowników. W roku bieżącym do dostępu do internetu użyto ponad 1,6 miliarda urządzeń, w tym urządzenia mobilne, pecety i konsole gier. W roku 2013 liczba takich urządzeń ma wynieść 2,7 miliarda.

Stany Zjednoczone mają największa liczbę urządzeń podłączonych do internetu (stałych i mobilnych), ale największą liczbę urządzeń mobilnych podłączanych do internetu mają Chiny - około 85 milionów. Chiny mają też największą liczbę użytkowników internetu - w tym roku było to 359 milionów, a w roku 2013, według prognoz IDC, ma ich być 566 milionów (Stany Zjednoczone odpowiednio 261 milionów i 280 milionów). W Indiach liczba użytkowników internetu ma się podwoić do roku 2013.