ICQ przez WWW

AOL Time Warner uruchomił serwis internetowy o nazwie ICQ Lite, umożliwiający skorzystanie z większości funkcji komunikatora przy użyciu przeglądarki, bez konieczności instalowania samego programu na komputerze.

Zaletą tego rozwiązania jest szybki dostęp do ICQ z dowolnego komputera podłączonego do Sieci. Co więcej, może to być komputer PC z system Windows lub Linux, a nawet Macintosh. Dzieje się tak, ponieważ ICQ Lite działa jako aplet Javy (użytkownicy Windows XP muszą doinstalować maszynę wirtualną Java).

Zakres funkcji oferowanych przez ICQ Lite obejmuje wysyłanie i otrzymywanie wiadomości, książkę kontaktową wraz wyświetlanie statusu i wyszukiwanie znajomych oraz wysyłanie SMS-ów na telefony komórkowe. Przydatną właściwością ICQ Lite jest pełen dostęp do listy kontaktów utworzonej przy użyciu tradycyjnego ICQ 2001b.

AOL Time Warner uruchomił podobny internetowy serwis - AIM Express - już dwa lata temu. Obecne działania są efektem nasilającej się konkurencji z serwisami natychmiastowej oferowanymi przez Microsoft i Yahoo. Jednak w odróżnieniu od konkurentów, którzy rozszerzają swoje produkty o kolejne moduły i nowe funkcje, AOL skupił się na łatwości dostępu do swojego serwisu, co wydaje się bardzo dobrym posunięciem.