ICANN zatwierdzi nowe domeny

Już na początku przyszłego roku użytkownicy Internetu będą mieli do czynienia z nowymi nazwami domenowymi. Jakie będa to sufiksy, niebawem poinformuje ICANN.

Od momentu powstania w roku 1998, ICANN dąży do wprowadzenia nowych nazw domenowych, ponieważ wśród najchętniej do tej pory wykorzystywanych sufiksów, takich jak choćby .com zaczyna brakować wolnych nazw. Organizacja zapowiedziała więc wprowadzenie od 2003 roku kilku nowych sufiksów. Jakie będa to rozszerzenia i ile ich będzie, ICANN poinformuje na początku przyszłego roku - żaden konkretny termin nie został na razie podany.

Nie każdy użytkownik będzie jednak mógł zarezerwować nazwę domenową z nowym sufiksem, gdyż będą one zarezerwowane dla podmiotów o określonym charakterze; będą to tzw. "restricted domains". Przewodniczący ICANN, powiedział w miniony piątek, że zdecydowano się na "ograniczone domeny", ponieważ mogą one szybciej znaleźć się w użyciu i prawdopodobnie nie będą one przedmiotem spekulacji na taką masową skalę jak domeny .com, czy .org.

Siedem nowych nazw domenowych wrowadzonych w listopadzie 2000 roku (.biz, .info, .name, .pro, .coop, .museum oraz .aero) spotkało się z różnym zainteresowaniem użytkowników. Do tej pory zarejestrowano około miliona nazw z sufiksem .info, zaś około 750 tys. z .biz. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się pozostałe rozszerzenia, takie jak choćby .pro dostępne dla lekarzy, prawników i innych przedstawicieli wolnych zawodów. Do tej pory zostało zarezerwowanych zaledwie 85 tys. domen z sufiksem .pro.