ICANN usprawnia system DNS

Członkowie ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) na spotkaniu w Sao Paolo (Brazylia) podjęli kilka ważnych decyzji dotyczących systemu DNS, w tym nazw nowych domen.

Konferencja (w której wzięło udział 720 delegatów z 90 krajów) skoncentrowała swoją uwagę na problemach technicznych związanych z projektem Internationalized Domain Names (IDN), dokonując w tej materii wielu uzgodnień. ICANN zatwierdziła też poprawki dotyczące zasad obowiązujących przy rejestrowaniu domen o nazwach .biz, .info i .org.

Wspierany przez ICANN projekt IDN zmierza do usprawnienia systemu DNS (Domain Name System), tak aby obsługiwał nazwy domen w innych językach i alfabetach (takich jak język chiński czy języki arabskie), których nie można kreować przy użyciu zestawu znaków ASCII.

ICANN zawarła w Sao Paolo ważne porozumnie (nazywane przez niektórych historycznym) z 22 grupami użytkowników Internetu działających w Ameryce Łacińskiej i obszarze morza Karaibskiego. Szczególnie ważne jest porozumienie podpisane między ICANN i RALO (Latin America-Caribbean Regional At-Large Organization), w wyniku którego RALO włączy się prace prowadzone przez ICANN.

Innym ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia z DotAsia Organisation Ltd. (organizacja działająca w Hong Kongu) dotyczącego utworzenia nowej nazwy domeny typu TLD (Top Level Domain; nazwa najwyższego poziomu). Jest to nazwa .asia, która będzie używana przez instytucje działające w Azji oraz przez instytucje z innych kontynentów, które mają swoje filie w Azji. Uzgodniono też, że DotAsia będzie aktywnie pracować w przyszłości z ICANN nad projektem IDN.