IBM rzuca wyzwanie

IBM ogłosił, że jego nowe produkty e-biznesowe będą współpracowały ze wszystkimi „otwartymi” platformami systemowymi. Jest to wyzwanie rzucone Microsoftowi.

IBM współpracował do tej pory z Microsoftem w dziedzinie integracji produktów obu firm. Jednocześnie aktywnie wspierał rozwój darmowego systemu operacyjnego Linux, traktując to jako jedyną metodą przełamania dominacji na rynku OS giganta z Redmond. Microsoft, narzucając podstawowe rozwiązania techniczne, kontroluje kierunek rozwoju całego sektora oprogramowania. Dzięki Windowsom nie tylko zawojował rynek oprogramowania dla komputerów osobistych, ale zaczyna także wchodzić na rynek systemów operacyjnych dla serwerów – domenę Oracle’a i Suna. Ekspansja w tym segmencie rynku, pośrednio zagraża także IBM.

Zamierza on stawić czoło Microsoftowi w jednej z najbardziej perspektywicznych branż IT – rozbudowanych rozwiązań e-biznesowych dla średnich i dużych firm. Kluczem będzie oparcie nowych produktów o elastyczne platformy, takie jak Linux. IBM chce bowiem integrować istniejące już w firmach rozwiązania ze swoim e-biznesowym oprogramowaniem bez naruszania istniejącej struktury. Strategia Microsoftu - platforma .Net - zakłada oparcie rozwiązań e-biznesowych w oparciu o różne wersje systemu operacyjnego Windows. Wynika to ze względnej słabości Microsoftu w dziedzinie konsultingu, który jest niezbędny dla integracji oprogramowania.

Wspólna dla obu firm będzie natomiast produkcja oprogramowania, które pozwoli użytkownikom na stworzenie aplikacji e-biznesowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb.