IBM i Firefox pomagają niepełnosprawnym internautom

Już wkrótce niepełnosprawni internauci korzystający z Firefoksa otrzymają wersję przeglądarki wyposażoną w opcje ułatwień dostępu. Stanie się to dzięki... szczodrości koncernu IBM, który przekaże Fundacji Mozilla 50 tys. linii kodu, odpowiedzialnych właśnie za ułatwienie przeglądania zasobów WWW osobom z upośledzeniem ruchowym lub wzroku.

Owe 50 tys. linii kodu pozwoli na dodanie do Firefoksa 1.5 technologii DHTML, dzięki której można dowolnie powiększać strony w przeglądarce lub nawigować po nich za pomocą klawiatury zamiast myszy. Dodatkowo, webdeweloperzy mogą wykorzystywać DHTML do tworzenia internetowych aplikacji, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (mogłyby one działać bez konieczności instalowania dodatkowych programów).

Przypomnijmy, że dzięki pomocy IBM w przeglądarce Firefox zaimplementowano standard Microsoft Active Accessibility, który umożliwia odczytywanie przez odpowiedni moduł zawartości stron.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, od 750 mln do 1 mld ludzi na świecie żyje z różnymi stopniami upośledzenia mowy, wzroku, ruchu, słuchu lub kilkoma z nich jednocześnie. Ilu jest wśród nich osób korzystających z Internetu, nie wiadomo.