Hutchison Whampoa zbuduje tajlandzką sieć telefoni

Tajlandzki Resort Łączności wygrał koncesję na utworzenie z hongkońskim oddziałem Hutchison Whampoa, spółki, która zajmie się rozwojem sieci telefonii komórkowej opartej na technologii CDMA (code division multiple access).

Zawarta umowa przywróci do życia projekt rozpoczęty trzy lata temu, kiedy Tajlandzki Resort Łączności wygrał piętnastoletnią koncesję dla Tawan Telecom, w której ma 32 procent udziałów. Projekt upadł, ponieważ pierwotny właściciel Tawan Telecom wycofał pieniądze ze spółki po zbudowaniu zaledwie 69 komórek zasięgu (site cells), a Tajwański Resort Łączności nie uzyskał aprobaty zarządu na podwyższenie kapitału, aby wznowić budowę sieci.

Obecnie Tawan Mobile Telecom jest spółką joint venture Hutchison Telecommunications Investment. Ministerstwo Łączności zachowało swoje udziały w Tawan.

Umowa między Tajlandzkim Resortem Łączności a Hutchison Whampoa zostanie podpisana w ciągu miesiąca. W projekt - realizowany przez Tawan - zainwestowanych zostanie 304,8 miliona dolarów.

Na mocy umowy Tawan Mobile Telecom w ciągu pięciu lat rozbudije sieć do 400 komórek w Bangkoku i centralnej Tajlandii. Przewiduje się, że w tym czasie liczba użytkowników sieci wzrośnie z 500 tysięcy do miliona subskrybentów.