Hotspot w każdym domu

Mało znana, hiszpańska spółka Fon Technology chce zbudować międzynarodową, "społecznościową" sieć dostępu do Internetu, złożoną z miliona hotspotów. Pomysł znalazł już uznanie takich graczy jak Google czy Skype.

Wymienione spółki, wraz z dwoma funduszami (Index Ventures oraz Sequoia Capital), zainwestują ponad 21,5 mln USD w Fon Technology SL. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój sieci i jej promocje, zwłaszcza w regionach o uboższej infrastrukturze telekomunikacyjnej.

Spółka Fon Technology SL uruchomiła usługi (w wersji beta) w listopadzie 2005 r. Ma obecnie 3 tys. zarejestrowanych użytkowników (zwanych "foneros"). Każdy z nich ma bezprzewodowy router, z którego część pasma współdzieli z innymi klientami sieci. y przyłączyć się do sieci należy wgrać odpowiednie oprogramowanie do routera WiFi i zarejestrować się przez internet w Fon Technology. Na razie obsługiwanych jest kilka modeli routerów Linksys.

Każdy z uczestników tej społecznościowej sieci hotspotów - w zamian za udostępnienie części swojego pasma internetowego - ma prawo nieodpłatnie korzystać z sieci w zasięgu routera obsługiwanego przez innego klienta Fon Technology. Może też wybrać inny status i otrzymywać 50% opłaty jaką Fon Technology będzie inkasować od "obcych" - nie zrzeszonych klientów, nie będących "foneros". Na tym właśnie osadza się biznes plan przedsięwzięcia.

Fon Technology do 2010 roku chce zbudować sieć miliona takich hotspotów. Firma zawarła już umowę partnerską ze szwedzkim dostawcą usług internetowych - Glocalnet AB. Prowadzi także rozmowy z hiszpańskim operatorem Jazztel. Wraz z pozyskiwaniem kolejnych funduszy spółka Fon Technology korzysta także z pomocy doradczej Cisco Systems oraz Skype.