Hot-spoty we Wrocławiu

4 listopada 2003 r. przy współpracy Urzędu Miasta Wrocławia i krakowskiej firmy Xylab została uruchomiona usługa bezpłatnego i bezprzewodowego dostępu do Internetu, zrealizowana w technologii radiowej Wi-Fi na produktach Access Point Cisco.

Jest to pierwszy w tym mieście bezprzewodowy dostęp do Internetu z zastosowaniem technologii Wi-Fi, operujący w pasmie 2,4 GHz. Zainstalowany nadajnik radiowy Access Point Cisco Systems zapewnia nominalną szybkość transmisji do 11 Mb/s i obejmuje Urząd Miejski oraz tereny znajdujące się wokół Rynku – w zasięgu do kilkuset metrów od Ratusza. Usługa aktywna dzisiaj jedynie na południowej pierzei Rynku, w ciągu najbliższego tygodnia obejmie swym zasięgiem całą wrocławską Starówkę.

Całkowicie bezpłatny, nie tylko w początkowym okresie, dostęp do Sieci (strony WWW, poczta, inne) z licznych kawiarnianych ogródków znajdujących się wokół Ratusza, stał się teraz możliwy dla posiadaczy notebooków z odpowiednimi kartami sieciowymi, jedynie po podaniu hasła.

W ramach promocji firmy i nowej technologii dostępu bezprzewodowego, Hewlett Packard Polska przewiduje w listopadzie uruchomienie, na własny koszt, kolejnego hot-spotu we Wrocławiu (oraz dwóch innych w Polsce). Będą one wspólnie zarządzane z firmowego centrum znajdującego się w Warszawie. Jest prawdopodobne, że korzystanie z dostępu internetowego we wrocławskiej kawiarni Coffee Haeven będzie przez cały rok bezpłatne.

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku za sprawą HP miasto otrzyma trzeci powszechnie dostępny punkt komunikacji z Internetem, co sprawi, że Wrocław stanie się aglomeracją (po Warszawie, Poznaniu i Krakowie), w której zaczyna się intensywna instalacja radiowych punktów dostępowych Wi-Fi.