Hot spoty w natarciu

Liczba użytkowników bezprzewodowego Internetu w 2004 r. wzrośnie trzykrotnie do 30 mln, wobec 9,3 mln w roku ubiegłym - wynika z najnowszej prognozy Gartnera. Do końca bieżącego roku ponad połowa notebooków będzie przystosowana do korzystania z WLAN. Zdaniem Gartnera, korporacyjna sieć Wi-Fi może przyczynić się do podniesienia wydajności pracowników

W drugiej połowie 2004 r. rynek dostawców rozwiązań do bezprzewodowego Internetu czekają procesy konsolidacyjne. Firmy, rezygnując z tradycyjnych sieci na rzecz bezprzewodowych,powinny zadbać o umowy z providerami uwzględniające m.in. opłatę uzależniona od stopnia wykorzystania hot spotów oraz proponowanych rozwiązań strzegących takiej sieci.

Jak informowaliśmy wcześniej, według Synergy Research Group, w IV kw. minionego roku wartość rynku WiFi wzrosła o 55 proc. do 751,9 mln USD. W całym 2003 r. producenci sprzedali urządzenia WLAN za 2,5 mld USD, o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Sektor korporacyjny w 2003 r. zakupił urządzenia bezprzewodowe za 869,7 mln USD - o 9 proc. więcej niż rok temu.