Hollywood wygrywa z pirackim serwisem

Amerykańskie wytwórnie filmowe wygrały 23,8 mln USD w procesie przeciwko firmie z Kalifornii, która oferowała odpłatnie nielegalne kopie filmów. Cały proces odbywał się pod nieobecność przedstawicieli firmy i jej właściciela.

Firma MasterSurf Inc, której właścicielem jest Tan Soo Leong, oferowała nielegalne kopie filmów na stronie Film88.com. Stowarzyszenie branżowe Motion Picture Association of America, które w procesie reprezentowało główne studia filmowe podało, że wyrok zapadł zaocznie, ponieważ oskarżony nigdy nie odpowiedział na wezwania sądu.

MasterSurf to jedna z wielu pirackich firm, które oferują nielegalne kopie filmów do pobrania w internecie. Według Hollywood, przez nielegalne kopiowanie i dystrybucję filmów tylko na kasetach video oraz DVD, studia tracą 3,5 mld USD rocznie. Według ich szacunków pobieranie filmów z sieci przynosi im jeszcze większe, bo wielomiliardowe straty.

Hollywoodzkie studia filmowe, chcąc zmniejszyć skalę piractwa w sieci, złożyły niedawno pozwy przeciw indywidualnym użytkownikom internetu, którzy kopiują i rozpowszechniają w sieci nielegalne kopie filmów.