Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Hollywood: przez piractwo tracimy 6 miliardów USD rocznie

Amerykańskie wytwórnie filmowe tracą rocznie 6,1 miliarda dolarów wskutek pobierania z Internetu nieautoryzowanych kopii plików filmowych i obrotu nielegalnymi nośnikami DVD z filmami - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Motion Picture Association of America. Wśród krajów, gdzie filmowe piractwo jest najbardziej rozpowszechnione, raport wymienia także i Polskę.

Oprócz Polski, w gronie państw o najwyższym współczynniku piractwa wg MPAA znalazły się także Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Brazylia, Włochy i Meksyk. Badanie trwało 18 miesięcy i kosztowało 3 miliony dolarów. Przeprowadzono je w 28 krajach z całego świata.

Hollywood: przez piractwo tracimy 6 miliardów USD rocznie

Szacowane straty hollywoodzkich wytwórni filmowych w wyniku piractwa

Co ciekawe, raport został przygotowany jeszcze w 2005 r., jednak MPAA dopiero teraz zdecydowała się na upublicznienie zawartych w nim danych. Dziennikarze The Wall Street Journal sugerują, że stało się tak z obawy o stabilność sytuacji finansowej niektórych wytwórni (informacje o tak dużych stratach ponoszonych przez holywoodzkie studia mogłyby nawet negatywnie wpłynąć na ich kursy akcji).

Największe straty amerykański przemysł filmowy poniósł w 2005 r. poza USA - w Ameryce oszacowano je na 1,3 mld, podczas gdy w wyniku działalności piratów zagranicznych dochody Hollywood zostały pomniejszone o 4,8 mld USD. 2,4 mld USD strat przyniosło w 2005 r. nabywanie przez użytkowników nielegalnych kopii filmów DVD bądź zdobywanie filmów nagranych podczas projekcji w kinie. Straty poniesione w wyniku piractwa internetowego MPAA oszacowała na 2,3 mld USD. 1,4 mld USD strat to wynik kopiowania legalnie nabytych nośników i udostępniania ich znajomym bądź rodzinie.

Więcej informacji: MPAA