Holendrzy niszczą armię zombie

Holenderska policja zlikwidowała liczącą prawie 100 tys. maszyn sieć "komputerów-zombie", wykorzystywaną przez przestępców do przeprowadzania ataków DoS oraz włamywania się do e-banków i serwisów aukcyjnych. Aresztowano trzy osoby zarządzające siecią.

Aresztowani mają 19, 22 i 27 lat - podczas ich zatrzymania policja zarekwirowała kilka komputerów, dokumenty, duże sumy pieniędzy (zarówno w gotówce, jak i na kontach bankowych) oraz... samochód sportowy. Przedstawiciele prokuratury zapowiadają kolejne aresztowania.

Z informacji ujawnionych przez policję wynika, że przestępcy wykorzystywali konia trojańskiego o nazwie Toxbot do przejmowania zdalnej kontroli nad komputerami, które później wykorzystywane były do popełniania przestępstw. Takich "komputerów-zombie" mogło być nawet 100 tys. - zdecydowana większość z nich należała do mieszkańców Holandii.

Wiadomo, że przestępcy odpowiedzialni są za co najmniej jeden atak typu DoS (Denial of Service), którego ofiarą padła pewna amerykańska firma (przeprowadzono go najprawdopodobniej w celu wymuszenia haraczu). Aresztowanych oskarża się również o liczne włamania na konta użytkowników banków internetowych, serwisu aukcyjnego eBay oraz do systemu PayPal.