Holding Polkomtel S.A.

KGHM chce sprzedać akcje Telefonii Lokalnej. Inwestorem może okazać się Polkomtel, operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM.

W tym tygodniu KGHM Polska Miedź ma rozesłać memorandum informacyjne w sprawie sprzedaży akcji Telefonii Lokalnej. Firma ta jest znana jako operator telekomunikacyjny Dialog w dziewięciu dawnych województwach: wrocławskim, wałbrzyskim, jeleniogórskim, elbląskim, zielonogórskim, legnickim, bielskim, łódzkim i 17 podwarszawskich gminach. Ma również ogólnopolską koncesję na świadczenie usług internetowych i transmisji danych. Pod koniec ubiegłego roku KGHM stał się jedynym właścicielem spółki, odkupując od Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Tel-Energo połowę jej akcji; 50% udziałów już posiadał.

Przy tej transakcji miedziowy konglomerat zapowiedział, że w ciągu dwóch lat znajdzie dla operatora partnera finansowego. Jest on potrzebny ze względu na bardzo duże potrzeby inwestycyjne Telefonii Lokalnej, które w przeciwnym razie musiałby finansować KGHM sam. W ubiegłym roku na rozbudowę sieci operator przeznaczył ponad 450 mln zł, ale w tym roku plany sięgają już ponad 625 mln zł. Spółka tymczasem wciąż nie ma dobrych wyników finansowych – w ubiegłym roku strata brutto wyniosła 160 mln zł. To poważnie obciąża wyniki finansowe miedziowego koncernu, a sprzedaż akcji operatora zmieniłaby sytuację.

Zdaniem analityków walorami zainteresowani mogliby być inni niezależni operatorzy, czyli El-Net i Netia; może też pojawić się zagraniczna firma. Ale jest jeszcze trzecia opcja. Ręce po Telefonię Lokalną może wyciągnąć Polkomtel. Dlaczego? Otóż jego bezpośredni rywale, czyli PTK Centertel i Polska Telefonia Cyfrowa nie „bawią się” już tylko w telefonię komórkową. PTK Centertel wchodzi bowiem w skład grupy TP S.A., w której świadczone są zarówno usługi telefonii stacjonarnej, komórkowej oraz transmisji danych i dostępu do Internetu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku PTC, operatora sieci Era. Większościowy pakiet akcji należy do Elektrimu, który również, za pośrednictwem należących do holdingu spółek, oferuje dostęp do Internetu oraz telefonii tradycyjnej. Posiadanie w swej ofercie wszystkich tych mediów pozwala firmom świadczyć o wiele bogatsze usługi.

Aby nie zostać w tyle Polkomtel może kupić udziały Telefonii Lokalnej od KGHM-u, który z kolei posiada 20% akcji Polkomtela. Pasowałoby to do pomysłu prywatyzacji Tel-Energo, gdzie inwestorem również miałby być Polkomtel. Wtedy wokół tej spółki mógłby powstać prawdziwy holding telekomunikacyjny, posiadający dostęp do drugiej pod względem długości sieci światłowodowej. Konkurencyjny do TP S.A. pod względem możliwości świadczenia usług głosowych, zarówno komórkowych, jak i stacjonarnych (w tym międzymiastowych), o transmisji danych nie wspominając.