Historia pewnego oszustwa czyli o procedurach

Co powinien zrobić człowiek oszukany na platformie aukcyjnej? Posłać zawiadomienie przedstawicielom serwisu, zgłosić problem Policji. Co powinien zrobić człowiek, który wykonał już obydwie czynności i widzi, że oszust jest nadal bezkarny? Może powiadomić media. Ewentualnie może wyrywać sobie włosy z głowy.

Historia pewnego oszustwa czyli o procedurach
Problem Patryka

Na forum IDG.pl, 1 listopada br. Grzegorz Dałkowski napisał: Mój syn padł ofiarą oszusta i stracił kilkaset złotych, ale takie jest ryzyko kupującego. Chciałbym jednak odnieść się do obyczajów panujących w eBayu. Administratorzy nie wykazali większego zainteresowania sprawą, choć syn mój nie jest pierwszym, który dał się nabrać. Oszust nadal ma aktywne konto i wystawia przedmioty na sprzedaż.

Syn Pana Grzegorza, Patryk Dałkowski, 21 letni student, kupił u osoby o ksywce woytek15 telefon za 650 zł. W chwili wpłacenia pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urwał. Ściślej - wielokrotne próby dodzwonienia się kończyły się niepowodzeniem. woytek15 albo nie odbierał telefonu, albo zgłaszała się poczta głosowa. Udało się jednorazowo dodzwonić do niego, ale przez większość połączenia milczał, a na końcu tyrady rozgniewanego ojca powiedział, że nie ma czasu. Nie odpowiedział też na żaden z kilkunastu e-maili.

Znajomy Pana Grzegorza, na jego prośbę zadzwonił do woytka15 udając osobę zainteresowaną wystawionym przez niego przedmiotem. Od razu udało mu się połączyć. A nawet umówić na bezpośrednie przekazanie przedmiotu.

Kilka osób wyraziło swoje zdanie na temat sprzedawcy na forum eBay w wątku 'oszust'.

O woytku15 na forum eBay - z odpowiedzią woytka15

juniorex01 23-lip-05 23:19

Czemu jeszcze nie jest zablokowane jego konto Bewertungsprofil: sisqoman (-7)

http://feedback.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback&userid=sisqoman&iid=6412977287&frm=284

przecież to jest pośmiewisko.

Pozdrawiam wszystkich.

amarige111 24-lip-05 00:36

Panowie Admini-dlaczego śpicie????????????

woytek15 24-lip-05 06:32

Admini mają wolne soboty i niedziele !!!!

marfi22 15-paź-05 19:29

Lepiej uważaj na siebie, bo niedługo Tobie zablokują złodzieju!!!!!! Wspaniale jak wypowiadasz sie na temat zlodziei, sam ostrzegasz ich przed sobą???? Wisisz mi 955zł,i nie przepuszczę Ci tego!!!!

mariusz.s 15-paź-05 23:22

->woytek15, a może się ustosunkujesz do postuhttp://tiny.pl/q63c ?

poniżej jego treść:

marfi22 15-paź-05 19:49

Ostatnio kupiłem od kolesia który miał pełno pozytywów telefon SE K750i za 940zł a w zamian po tygodniu otrzymałem motorole C115 za 100zł!!!,dodam ze od razu w dzien wygrania aukcji przelalem mu kase, koleś był bardzo wiarygodny, normalny kontakt telefoniczny, meilowy, pełno pozytywów, piękne i szlachetne wypowiedzi na forum... a tu taki numer!!! Teraz nie ma z nim żadnego kontaktu, telefonu nie odbiera na moje meile nie odpisuje!! Ostrzegam przed woytek15!!! Koleś jest mi winien 950zł, niestety próbował oszukać niewłaściwą osobę, pracuję w Policji i szczególnie przyłożę się z kolegami z komisariatów, żeby tę sprawę doprowadzić do końca, a facet oddał mi dług. Ostrzegam przed nim wszystkich!!!

Przyznajmy, w profilu użytkownika o pseudonimie woytek15 znajdziemy 67 pozytywnych opinii, czasem aż podejrzanie pozytywnych. "Tylko" 7 negatywnych. 67 pozytywnych opinii pochodzi od 51 osób.

Patryk nie otrzymał dotąd zakupionego telefonu.

Jego ojciec wie, jak naprawdę nazywa się woytek15, gdzie mieszka i ile ma lat.

Problem Policji

3 listopada Patryk poszedł z matką do szczecińskiego komisariatu Policji, by zgłosić szkodę. Zaraz potem wyjechał na zagraniczne stypendium, więc matka stała się jego pełnomocnikiem w sprawie.

Działania Policji w przypadku internetowych przestępstw zależą od komisariatu, do jakiego trafiło zgłoszenie. Są sprawne i niesprawne jednostki. Generalnie Policja radzi zwykle odczekać miesiąc i po tym okresie podejmuje możliwe kroki prawne. W pierwszej kolejności wzywa podejrzanego o oszustwo do komisariatu w celu złożenia wyjaśnień. Gdy podejrzany się nie zgłasza sprawa się przeciąga.

Jak dotąd Policja nie skontaktowała się z rodziną Patryka.

Wczoraj konto woytka15 wzbogaciło się o kolejną negatywną opinię wystawioną przez paulę.w10 - to złodziej i oszust... w ogóle nie przysyła paczek... Doczekała się już odpowiedzi - Paczka została wysłana dwa razy, tylko nikt jej nie odbiera!

Problem eBay'a

Poprosiliśmy Przemysława Plutę, dyrektora marketingu eBay.pl o opis procedury działania, jakie podejmuje eBay w chwili, gdy dany sprzedawca ma kilka negatywnych opinii.

Procedury zawieszania konta na eBay- wyjaśnia Przemysław Pluta, dyr marketingu eBay.pl
Jeżeli użytkownik na eBay.pl ma -4 opinie czyli 4 transakcje i każda z nich doprowadziła do negatywnego komentarza, to konto takiego użytkownika zostaje zablokowane. W przypadku użytkowników z większą liczbą komentarzy, u których negatywne opinie stanowią więcej niż 50% wszystkich opinii, konto takiego użytkownika jest zawieszane.

Zapytaliśmy Przemysława Plutę, czy procedura zawieszania konta zmienia się w wypadku, gdy sprawa oszustwa została zgłoszona na Policję. Odpowiedział - To zależy od sprawy i wskazówek od Policji. Niestety nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć.

87,9% opinii o woytku15 jest pozytywnych. Więcej o systemie opinii eBay.

Procedury zawieszania konta na Allegro - wyjaśnia Bartek Szambelan, rzecznik serwisu
Każde zgłoszenie jest poddawane przez pracowników Działu Bezpieczeństwa wnikliwej analizie. Decyzje podejmujemy w oparciu o informacje, do których mamy dostęp w serwisie. Dla nas zgłoszenie, że dany użytkownik nie wysyła towaru, jest przyczynkiem do analizy działalności takiego użytkownika w serwisie. Jeśli podczas badania takiego konta natrafimy na nieprawidłowości to: konto takie zostaje zawieszone do wyjaśnienia, a do wszystkich osób, które wygrały aukcje, wysyłamy mail z ostrzeżeniem i prośbą, aby nie wpłacały mu pieniędzy do momentu wyjaśnienia sprawy i ewentualnego odblokowania konta. W takich sytuacjach niewątpliwym priorytetem jest dla nas ostrzeżenie kontrahentów użytkownika, wobec którego mamy podejrzenia. Oprócz systemu przyjmowania zgłoszeń o nierzetelnych użytkownikach, dysponujemy systemem zaawansowanego monitoringu ruchu w naszym serwisie, dlatego udaje nam się niejednokrotnie zareagować prewencyjnie.

Więcej o oszustwach na platformach aukcyjnych w wywiadzie "Jak CBŚ w sieci czuwa"

oraz: "Jak Allegro współpracuje z Policją"

Aktualizacja: 29 listopada 2005 12:58

Jak nas poinformował Przemysław Pluta, konto woytka15 zostało zawieszone na eBay.pl.

Aktualizacja: 25 listopada 2005 13:57

Ojciec oszukanego Patryka, Pan Grzegorz Dałkowski poinformował nas dziś, że osoba znana na eBay pod nazwą woytek15 handluje również na Aukcje24.pl pod nickiem wojnow1. Pan Grzegorz zarejestrował się i dokonał zakupu tylko po to, by sprawdzić, czy miejsce zamieszkania wojnow1 jest takie same, jak woytka15. Okazało się, że tak.

Dzięki szybkiej akcji administratora serwisu Aukcje24.pl konto wojnow1 zostało dziś zablokowane. Równocześnie administrator serwisu Aukcje24.pl - Dariusz Ludyga - poprosił Pana Dałkowskiego o dane kontaktowe osoby prowadzącej sprawę na Policji wraz ze wskazaniem komisariatu oraz sygnatury sprawy. Bardzo profesjonalnie.

Konto woytka15 na eBay jest nadal aktywne. Przypomnijmy - według procedur obowiązujących na tym serwisie, konto może zostać zamknięte w przypadku, gdy ponad 50% komentarzy jest negatywnych (chyba że od razu cztery pierwsze, jakie się pojawiły są negatywne - wtedy jest blokowane od razu). Obecnie woytek15 ma 85% pozytywnych komentarzy.

Sprawa na Policji chwilowo utknęła w miejscu, ponieważ - jak poinformował ojca Patryka inny oszukany użytkownik, zresztą policjant, funkcjonariusz prowadzący sprawę jest na chorobowym.

Znaleźli się kolejni poszkodowani. Pan Michał R. został oszukany w dniu 04.10.2005 na kwotę 955zł. Zgłosił sprawę na policji a 12.11.2005r dostał z policji postanowienie o wszczęciu dochodzenia za popełnienie przestępstwa z art. 286 par.1 KK, więc sprawa nabiera biegu. Michał dał też znać rodzinie Patryka , że według jego wiedzy użytkownik o nicku woytek15 był już karany za oszustwo i przywłaszczenie mienia.