HYPERmedia przejęta przez brytyjskie ręce

Brytyjska grupa Aegis przejmie agencję interaktywną HYPERmedia. Agencja stanie się równocześnie członkiem globalnej sieci interaktywnej Izobar. To wydarzenie, które brokerzy przyjmą bez entuzjazmu.

Holding Aegis koncentruje się na działaniach w dwóch dziedzinach: jest właścicielem domów mediowych Carat i Viseum, które działają również w Polsce, oraz Posterscope. Grupa tworzy również międzynarodową sieć placówek badawczych Synovate.

O zakupie HYPERmedia mówiło się na rynku od kilku miesięcy. Ten ruch prawdopodobnie doprowadzi do konsolidacji negocjacji rabatowych z mediami. Zarówno Carat jak i Hypermedia są na rynku od lat. Carat może pochwalić się takimi klientami jak Renault, Skoda czy bank BZ WBK. Z kolei Hypermedia obsługują PKO BP czy Oracle. Konsolidacja na pewno wzmocni pozycję przetargową obu tych podmiotów - skomentowała Benita Jakubowska dyrektor sprzedaży / Projekt Internet z Gazeta.pl.

Wiadomość nie jest korzystna dla brokerów, którym zależy, by rynek był jak najbardziej rozdrobniony. Zbytnia konsolidacja rynku zagraża pozycji brokera, oznacza bowiem większą siłę przetargowa na rynku - mówi Benita Jakubowska.

Nasza rozmówczyni zauważyła jeszcze jeden efekt prawdopodobnej konsolidacji na rynku: Carat może skorzystać na tym, że Hypermedia zajmują się również przygotowywaniem kreacji do kampanii online. Dotychczas Carat współpracował z różnymi firmami, które wykonywały takie materiały. Teraz będzie miał we własnej grupie kapitałowej podmiot, który się tym zajmuje.

Notowana na giełdzie London Stock Exchange Grupa Aegis działa w ponad 60 krajach zatrudniając 8 tys. pracowników. Siedziba grupy mieści się w Londynie. Do końca stycznie br. w ciągu siedmiu miesięcy Grupa zdoła przejąć aż 10 agencji interantywnych na całym świecie.

HYPERmedia to zdobywca nagród Impactor w kategorii Agencja Interaktywna Roku w latach 2003, 2003 i 2004. Powstała w 1996 roku, jest spółką z o.o. , w której 90% udziałów ma prezes i współzałożyciel agencji Sławomir Stępniewski zaś pozostałe 10% pracownicy. Do jej klientów należą PKO Bank Polski SA, PTC ERA, Procter & Gamble, Philip Morris Polska, PZU, Oracle Polska, Hewlett Packard czy Danone.