HP zwolni 15 tys. pracowników

Carly Fiorina, szefowa nowego HP zapowiedziała zwolnienie w ciągu dwóch lat 15 tys. pracowników, w tym 10 tys. do listopada br.

Podczas pierwszego po fuzji z Compaqiem spotkania z analitykami, Carly Fiorina zapowiedziała szybsze niż planowano podjęcie działań w celu redukcji zatrudnienia. Do listopada br. z pracy w nowym HP zwolnionych zostanie 10 tys. osób, w roku finansowym 2003 (rozpoczyna się on w listopadzie 2002) wymówienia otrzyma jeszcze 5 tys. pracowników. Około 9 tys. z nich obejma programy wcześniejszej emerytury. W razie dalszego spowolnienia gospodarczego, możliwe są kolejne cięcia zatrudnienia, a płace – zarówno managementu jak i pracowników – mają być zamrożone w całym roku finansowym 2003.

Fiorina poinformowała, że integracja HP i Compaqa postępuje szybko, a nowy podmiot ma szansę oszczędzić (poza redukcją zatrudnienia) poprzez m.in. lepsze zarządzanie nieruchomościami, renegocjację kontraktów do 3 mld USD. To o 500 mln USD więcej niż zakładano wcześniej. Cięcia kosztów są niezbędne, ponieważ zarząd HP nie przewiduje poprawy w branży informatycznej w ciągu najbliższego roku.

W drugiej połowie roku finansowego 2002, HP przewiduje wzrost przychodów w stosunku do wyników ubiegłorocznych o 4 do 6%. Mają one wynieść od 35 do 36 mld USD. W przyszłym roku finansowym zarząd firmy spodziewa się wzrostu przychodów o 7% – 9%.