Grzegorz Marczak startuje z TechAll

Autor bloga Antyweb.pl, Grzegorz Marczak, zapowiedział na początku czerwca br., że zamierza uruchomić serwis agregujący i rekomendujący najciekawsze informacje z branży IT. Dzisiaj oficjalna premiera TechAll - projektu, którego powodzenie w dużej mierze zależy od osób zaproszonych przez Marczaka do współpracy. Jedną z tych osób jest Maciej Popowicz, były prezes Nasza-Klasa.pl.

TechAll.pl agreguje informacje z tak poczytnych stron o IT jak : IDG, Dziennik Internautów, Webhosting, Dobre Programy, OSnews, Engadget, AppleBlog, Media2 itd. W serwisie jest też sekcja z informacjami z polskich blogów o nowych technologiach.

W jaki sposób nowy projekt Grzegorza Marczaka ma przebić się w tłumie innych serwisów agregujących artykuły, jak choćby Sfora.pl, Wykop.pl i Google News? Nowością ma być system selekcji niektórych informacji (tzw. Top News), który nie został oparty na upodobaniach społeczności, ani "inteligentnej" technologii. (Jak pisze Grzegorz Marczak - "żadnych głosowań i elementów społecznościowych nie będzie"). Na TechAll rekomendować mają bowiem autorytety z branży i to nie byle jakie.

W chwili obecnej na współpracę z serwisem zgodzili się:

Maciej Popowicz - współtwórca sukcesu Naszej-klasy

Tomasz Drożdżyński - właściciel bardzo popularnego agregatora informacji wykop.pl oraz szerlok.pl.

Paweł Iwaniuk - przedsiębiorca oraz bloger z dailyteach.pl

Artur Kurasiński - przedsiębiorca internetowy oraz bloger, twórca takich serwisów jak szufler.pl, apteo.pl

Kuba Filipowski - współ właściciel firmy Netguru tworzącej takie serwisy jak flaker.pl, kolumber.pl

Radosław Kuczera - dyrektor zarządzający firmą hostingową hostersi.pl

Grzegorz Marczak startuje z TechAll

Kolejną cechą TechAll jest profil dobieranych newsów, które jednym rzutem można wrzucić do wora "nowe technologie". - "Serwis dedykowany jest wszystkim, którzy lubią wiedzieć co dzieje się w nowych technologiach, internecie, e-commerce, ale nie mają czasu na bieżąco śledzić wszystkich wydarzeń" - pisze Marczak.

Szansa na sukces?

Nasuwa mi się jednak pytanie - czy osoby, które zajmować się mają selekcją "Gorących Newsów", będą miały na to czas? Bo czy np. Maciej Popowicz, jeszcze do października 2008 r. pełniący funkcję prezesa Naszej-Klasy, a obecnie zajmujący się koordynacją prac stricte związanych z rozwojem samego serwisu, poswięci swój czas na wybieranie newsów z branzy IT. Innymi słowy - sukces projektu TechAll w dużej mierze zależał będzie od poświęcenia osob go współtworzących.

Obecnie większość "Top News" na TechAll rekomendowane jest przez samego Grzegorza Marczaka. Swoje typy umieścili także (choć w dużo mniejszej liczbie) Artur Kurasiński, Łukasz Matuszewski. Dodam tylko, że serwis funkcjonuje od 3 dni.

(AKTUALIZACJA)

5 pytań do Grzegorza Marczaka, twórcy TechAll.pl

1. Jak udało się Panu namówić do współpracy Macieja Popowicza, byłego prezesa Naszej-Klasy? Myśli Pan, że współtwórca 9 milionowego serwisu znajdzie jeszcze czas na selekcjonowanie newsów dla TechAll?

Zapytałem Maćka czy pomysł mu się podoba i czy nie chciałby polecać od czasu do czasu czegoś ciekawego co czytał. Maciek się zgodził. Czy będzie to robił systematycznie i codziennie - raczej nie i na to nie liczę. Mam natomiast nadzieję, że zaproszone do współpracy osoby będą od czasu do czasu dodawać ciekawe artykuły znalezione w sieci.

2. Jakie kryteria kierowały Panem przy wyborze osób, które będą rekomendować newsy? Czy będą one także komentować wybrane wydarzenia?

W TechAll nie ma miejsca na komentarze do wydarzeń, jest proste polecanie ciekawych informacji. Zapraszając do współpracy brałem pod uwagę zainteresowania danej osoby, to co robi czy też robiła jeśli chodzi o technologię itp.

Oczywiście zapraszałem osoby, które w jakiś sposób poznałem (w sieci lub poza), ale nie w każdym przypadku tak było. Cały czas też do serwisu dołączają nowe osoby.

Chociażby wczoraj do współpracy udało mi się zaprosić Przemysława Pająka (blogera, na przemekspider.com, fana technologii, współpracującego m.in. z "Newsweek Polska" oraz polskim fanzinem makowym "Moje Jabłuszko") oraz Borysa Musielaka założyciela i redaktora kilku serwisów internetowych, m.in. OSnews.pl (obywatelski serwis newsów IT) i Filmaster.pl (społeczność miłośników kina).

3. Czy sądzi Pan, że ogół internautów nie radzi sobie z wybraniem odpowiednich dla siebie treści ze swoich ulubionych serwisów?

Moim zdaniem w tych czasach mamy do czynienia z "powodzią" informacji, niestety nikt nie wymyślił idealnego mechanizmu na to jak sobie z tym radzić. Czy natomiast ogół radzi sobie z wybieraniem odpowiednich treści - tego nie wiem. Wiem natomiast, że można próbować optymalizować czas spędzony na przeglądaniu informacji, szukaniu ciekawych newsów itp.

4. Czy wg Pana kolejnym etapem web 2.0 będzie oddanie władzy przez społeczność na rzecz autorytetów?

Szczerze wątpię. Wydaje mi się, że w obecnych czasach dominują raczej celebryci niż autorytety, co jest moim zdaniem nieco niepokojącym zjawiskiem.

5. Który to już Pana projekt w sieci? Ja wiem o Pytamy.pl i o Antywebie. Co dalej?

Prowadzę blog antyweb, kiedyś wraz z kolegą zrobiliśmy pytamy.pl (które teraz bardzo ładnie rozwija się pod skrzydłami WP), jestem też właścicielem forum canon-board.info no i teraz doszedł TechAll. Nie mam natomiast planów na otwieranie kolejnych serwisów i budowania czegoś większego.

Aktualizacja: 08 lipca 2009 16:39

Dodałem krótki wywiad z Grzegorzem Marczakiem.